Jak rozpocząć ścieg na maszynie do szycia? Jak zakończyć ścieg na maszynie? Co zrobić, żeby szew się nie pruł? To podstawowe pytania, które mogą pojawić się w momencie rozpoczynania przygody z szyciem na maszynie.
Dziś poznacie dwie techniki, które pomogą Wam szybko i wygodnie zabezpieczyć ścieg przed pruciem się przy szyciu na maszynie. Ponadto dowiecie się, którą z technik w jakiej sytuacji najlepiej zastosować.
ZABEZPIECZENIE ŚCIEGU - CO TO JEST?
Każdy kto kiedykolwiek szył ręcznie, ten doskonale wie, że przed rozpoczęciem szycia trzeba zrobić na tyle duży supełek (węzełek) na końcu nitki, aby nie przeszedł on przez szyty materiał. Podobnie postępujemy po skończeniu szycia. Supełek sprawi, że ścieg będzie trzymał się na swoim miejscu. Dokładnie tak samo musimy postępować, szyjąc na maszynie do szycia. Tu też trzeba odpowiednio rozpocząć i zakończyć ścieg.
Oczywiście nie wykonujemy supełków ręcznie, a do zabezpieczenie ściegu na początku i końcu szycia służą nam odpowiednie funkcje maszyny. Takie zabezpieczenie, zwane często mocowaniem ściegu, sprawi, że powstający ścieg nam się nie rozpadnie. Albo, inaczej mówiąc tworzony szew się nie spruje i nie mamy tu na myśli upojenia alkoholowego :)
Aby pokazać, co dzieje się, jeśli nie zabezpieczymy ściegu przed pruciem, zszyliśmy dwie warstwy materiału bez odpowiedniego rozpoczęcia ściegu. Rezultatem jest rozpruwający się ścieg, rozchodzący się szew, co bardzo dobrze widać na zdjęciu.
Ścieg bez wykonania zabezpieczenia - pruje się
RODZAJE ZABEZPIECZENIA ŚCIEGU
Poznajcie najpopularniejsze metody zabezpieczenia ściegu podczas szycia na maszynie do szycia:
Sposoby zabezpieczania ściegu przy pomocy maszyny do szycia (zdjęcie pierwsze szycie wstecz, kolejne rygiel)
Który przycisk w maszynie pozwala na uzyskanie obu wyżej wymienionych rodzajów zabezpieczenia ściegu? Oto przykładowe symbole szycia wstecz (nr 1 na obu zdjęciach) oraz ryglowania (nr 2). W zależności od marki i konkretnego modelu maszyny do szycia przyciski te mogą się od siebie różnić. Dlatego w razie wątpliwości warto zajrzeć do instrukcji obsługi maszyny do szycia.
Przyciski umożliwiające zabezpieczenie ściegu w maszynach do szycia: 1- szycie wstecz, 2-rygiel
Nie wiecie, jak zakończyć ścieg na Waszej maszynie do szycia? Poznajcie techniki szycia, które umożliwią zabezpieczenie ściegu.
JAK WYKONAĆ SZYCIE WSTECZ I CO DAJE?
To najbardziej popularna metoda zabezpieczania ściegu. Będzie ona idealna przy szyciu ściegiem prostym większości materiałów. Takie zabezpieczenie powstaje przez wielokrotne przeszycie w tym samym miejscu rozpoczynając szycie i kończąc je.
Trzy przeszycia na każdym końcu materiału to, naszym zdaniem, optymalna liczba. Zaznaczyliśmy te przeszycia linią przerywaną na poniższym zdjęciu. Ściegi uzyskane podczas szycia wstecz powinny być utworzone na długość ok 5-7 mm i powstawać możliwie w jednej linii, czyli dokładnie tak, jak prezentujemy je na przykładzie poniżej, na żółtej tkaninie.
Jak zacząć ścieg na maszynie - szycie wstecz
Zabezpieczenie ściegu poprzez szycie wstecz może powstać:
Użycie przycisku szycia wstecz:
Wykonanie zabezpieczenia poprzez szycie wstecz przy pomocy przycisku (funkcji maszyny) jest bardzo łatwe.
Szycie wstecz - krok po kroku:
Powyżej opisane czynności przedstawione na filmie.
Warto wiedzieć: W niektórych maszynach komputerowych, znajdziemy ściegi proste z automatycznym szyciem wstecz. Gdy wybierzemy taki ścieg, maszyna rozpoczynając szycie, sama wykona szycie do przodu i do tyłu. Po skończonym szyciu wystarczy zasygnalizować maszynie, że ma zakończyć ścieg. W tym celu wciskamy przycisk szycia wstecz.
RYGIEL - CZYM SIĘ RÓŻNI OD SZYCIA WSTECZ?
Zabezpieczanie ściegu poprzez ryglowanie przyda się zawsze przy szyciu ściegami ozdobnymi oraz przy szyciu ściegiem prostym na cienkich tkaninach. Czyli wszędzie tam, gdzie wielokrotne szycie w przód i wstecz mogłoby być widoczne i mieć wpływ na estetykę lub mogłoby zmienić sposób układania się materiału np. usztywnić go, nie pozwolić wykonać marszczenia w miejscu zabezpieczenia ściegu itp.
Jak zacząć ścieg na maszynie - rygiel / ryglowanie
Ten rodzaj zabezpieczenia ściegu przed pruciem powstanie, gdy wciśniemy przycisk ryglowania na początku i końcu szytego odcinka. Jeśli Wasza maszyna nie ma funkcji ryglowania, to nic straconego. Możecie samodzielnie wykonać kilka ściegów w miejscu,a dopiero potem rozpocząć właściwe szycie. Podobnie należy postąpić, gdy chcemy zakończyć ścieg - trzeba na końcu wykonać kilka wkłuć igły w miejscu. Nasz ścieg będzie właściwie zabezpieczony przed pruciem.
Użycie przycisku ryglowania:
Skorzystanie z funkcji ryglowania w maszynie do szycia jest bardzo wygodne. Wykonanie rygla automatycznie przez maszynę pozwala uzyskać dużą precyzję wiązania. Dlaczego? Takie mocowanie nie powstaje idealnie w punkcie, ale z drobnym przesunięcie, co daje gwarancję, że tworzony przez maszynę supeł (mocowanie, rygiel) na pewno będzie się dobrze trzymał na szytym materiale.
Zabezpieczanie ściegu poprzez rygiel - krok po kroku:
Poniżej opisane czynności przedstawione na filmie.
Warto wiedzieć: W części maszyn komputerowych, znajdują się ściegi proste z automatycznym ryglowaniem. Wtedy rozpoczynając szycie, maszyna sama wykona rygiel na początku. Po skończonym szyciu wystarczy nacisnąć przycisk ryglowania i powstanie rygiel.
Większość ściegów ozdobnych rozpoczyna się od ryglowania. Ponadto, jeśli naciśniemy rygiel podczas szycia ściegiem ozdobnym, będzie to dla maszyny sygnał do tego, by dokończyć ścieg (wykonać cały do końca) i wykonać rygiel.
PODSUMOWANIE
Wiecie już, co trzeba zrobić, aby ścieg się nie pruł. Pamiętajcie, aby wykonać zabezpieczenie ściegu na początku i końcu szytego elementu. Dodatkowo, że rodzaj wykonywanego zabezpieczenia ściegu wybieracie w głównej mierze kierując się rodzajem ściegu: przy szyciu ściegiem prostym sięgnijcie po zabezpieczenie ściegu szyciem wstecz, a przy ściegach ozdobnych/dekoracyjnych ryglem.
Dodatkowo zajrzyjcie do naszych wpisów o właściwym doborze igieł KLIK→: Jakie igły do szycia wybrać? oraz jak sprawić, aby można było szyć używając tańszych nici na dużych szpulkach KLIK→: Stojak na duże szpilki.
ul. Wołczyńska 50
60-167 Poznań
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 8:00 - 16:00