Jak wybrać domową maszynę do szycia - na co zwracać uwagę?

Szycie na maszynie naprawdę może być proste i przyjemne. Musisz jednak dysponować dobrym sprzętem i poznać wszystkie tajniki jego profesjonalnej obsługi. Jakiej maszyny szukasz? To podstawowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Jeśli nie wiesz, czego oczekujesz od planowanego modelu, spieszymy z pomocą! Podejmując decyzję, zastanów się nad kilkoma istotnymi kwestiami:

 • jakie masz doświadczenie w szyciu?
 • w jakich celach będziesz szyć (hobbystycznie czy zarobkowo)?
 • co zamierzasz szyć najczęściej?
 • jak często będziesz sięgać po maszynę?
 • preferujesz maszynę mechaniczną czy elektroniczną?
 • jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na maszynę?


Maszyna mechaniczna czy komputerowa?

Wydaje się, że odpowiedź jest oczywista, jednak doskonale wiemy, że nie każdy jest przekonany do nowinek technologicznych. Osoby, które miały już styczność z maszyną mechaniczną, najprawdopodobniej będą wolały do niej powrócić, a na bardziej zaawansowany model przejść dopiero po świetnym opanowaniu wersji podstawowej. Maszyny mechaniczne wyróżnia też lepszy stosunek ceny do jakości. Do polecanych przez nas modeli można śmiało zaliczyć:

Maszyny komputerowe posiadają chwytacz rotacyjny, który gwarantuje cichą pracę i łatwiejszą obsługę. Dla miłośników szycia często najważniejszym atutem modeli elektronicznych jest liczba opcji pozwalających na bardziej fantazyjne szycie. Mnogość programów ściegowych i poziomów regulacji funkcji pozwala lepiej dopasować parametry szycia do indywidualnych potrzeb. Biorąc pod uwagę jakość, solidność i funkcjonalność maszyn komputerowych, dla początkujących pasjonatów szycia rekomendujemy:

Maszyna z chwytaczem wahadłowym czy rotacyjnym?

To kolejna ważna kwestia, którą warto ustalić przed zakupem maszyny. Co prawda, w modelach komputerowych nie masz wyboru, ponieważ wszystkie są wyposażone w chwytacz rotacyjny, jednak sprawa ma się inaczej w przypadku klasycznych maszyn mechanicznych. W tej kategorii znajdziesz modele zarówno z jednym, jak i drugim typem chwytacza. Przypominając, chwytacz jest elementem odpowiedzialnych za wiązanie dolnej i górnej nitki.

Zalety chwytacza wahadłowego

Chwytacz wahadłowy jest uważany za bardziej wytrzymały. Wynika to głównie z faktu, że jest wykonany z metalu, a nie tworzywa sztucznego. Kolejnym atutem jest możliwość bardziej precyzyjnego ustawienia napięcia nitki. Ma to znaczenie głównie przy szyciu zygzakiem, ponieważ w innych przypadkach praktycznie nie jest zauważalne.

Zalety chwytacza rotacyjnego

Największą zaletą chwytacza rotacyjnego jest łatwość jego obsługi. Prostsza jest wymiana szpulki, a do tego zawsze można kontrolować ilość pozostałej nitki. Pozwala na to przezroczysta ochronna przy chwytaczu. Nowszy, rotacyjny model pracuje ciszej, co według wielu osób jest jedną z jego najlepszych cech.

Znaczenie dodatkowych funkcji w maszynie

Jak w większości sprzętów, tak i w maszynach do szycia można znaleźć szereg dodatkowych funkcji. Poznaj najważniejsze z nich.

Dodatkowe programy ściegowe

Standardowe modele mają wszystkie najważniejsze ściegi, które są wymagane do nauki szycia. Bardziej zaawansowane, a co za tym idzie - najczęściej droższe modele, są wyposażone w dziesiątki programów ściegowych. Ich duża liczba może być przydatna, o ile umiesz już dobrze szyć i chcesz postawić na ozdobne wykończenia lub fantazyjne wzory.

Tabliczki ze szkicami ściegów dostępnych w maszynach komputerowych Janome DC6100 i DM7200. Oprócz ściegów użytkowych i dekoracyjnych, możemy znaleźć maszyny wyszywające literki i cyfry.

Regulacja długości i szerokości ściegów

W maszynach mechanicznych szerokość ściegów wynosi zwykle 5 mm. W modelach komputerowych może to być 7, a nawet 9 mm. Większa szerokość świetnie prezentuje się w ściegach ozdobnych. Jeśli chodzi o długość, to wynosi ona zwykle 4 lub 5 mm zarówno w maszynach mechanicznych, jak i komputerowych

Automatyczne obszywanie dziurek

Wśród maszyn mechanicznych popularną funkcją dodatkową jest półautomatyczne obszywanie dziurek na guziki. Modele mechaniczne o bardziej zaawansowanych funkcjach mogą automatycznie obszywać dziurki w jednym cyklu. Maszyny komputerowe wyróżniają się tym, że często mają różne wzory dziurek.

Automatyczne ryglowanie

To jedna z bardziej praktycznych funkcji, w które wyposażona jest większość maszyn elektronicznych. Automatyczne ryglowanie, czyli kończenie ściegu, chroni przed pruciem i jest wykonywane za pomocą naciśnięcia przycisku. W maszynach mechanicznych do zakończenia ściegu wymagane jest szycie wstecz. W innym wypadku niezakończony ścieg może zacząć się pruć, niwecząc wykonaną pracę.

Rodzaj transportu materiału

Maszyny mechaniczne mają zwykle podstawowy transport, w którym znajduje się mniej ząbków niż w modelach elektronicznych. Zazwyczaj jest ich nie więcej niż 5. Maszyny komputerowe są najczęściej wyposażone w 7 ząbków, co podnosi płynność podawania materiału i wpływa na precyzję oraz szybkość szycia.

Najlepsze maszyny do szycia domowegoAktualny ranking maszyn do ok. 1000 zł w wersji video

Ze względu na różny stopień umiejętności i częstotliwości szycia, trudno jest stworzyć ranking maszyn domowych, które każdemu przypadną do gustu. Biorąc jednak pod uwagę najbardziej przydatne funkcje, pokusiliśmy się o wskazanie najlepszych maszyn domowych o uniwersalnym przeznaczeniu. Naszym zdaniem na uwagę zasługują:

 • Juno E1015 - idealna dla osób rozpoczynających przygodę z szyciem. Ma 15 programów ściegowych i szereg innych udogodnień. Jest przy tym solidna, stosunkowo szybka w pracy, łatwa w obsłudze i dostępna w przystępnej cenie.
 • Elna 220 Ex - maszyna z najważniejszymi funkcjami, która sprawdzi się do szycia standardowego i ozdobnego. Ma 15 programów ściegowych i szereg udogodnień podnoszących komfort pracy. Jej wzmocniona konstrukcja pozwala na intensywną eksploatację bez ryzyka awarii.
 • Singer 4432 HD - jak każdy model HD, jest to maszyna o wzmocnionych podzespołach. Jej solidna i niezawodna konstrukcja przekłada się na komfort pracy. Na piękne efekty wpływają natomiast opcje takie jak np. 32 programy ściegowe, szycie dekoracyjne, automatyczne obszywanie dziurek.
 • Janome Jubilee 60507 - maszyna, która posiada wszystkie najważniejsze funkcje, a do tego zaskakuje solidnością wykonania. Wysoki komfort pracy i niezawodność modelu sprawiają, że nadaje się nie tylko do użytku domowego, ale chętnie jest wykorzystywana w szkołach, a nawet w pracowniach krawieckich.
 • Juno E1030 - model dla osób, które wiedzą już coś o szyciu i chcą kontynuować naukę. Wielość funkcji pozwala poznawać nowe możliwości i zdobywać kolejne umiejętności. Jest doskonała dla prawdziwych hobbystów, którzy często i chętnie eksperymentują z różnymi materiałami i nowymi możliwościami.