Jaka maszyna nadaje się do szycia skóry?

Szycie na maszynie wydaje się względnie prostą czynnością. I rzeczywiście może takie być, o ile dysponujesz odpowiednim sprzętem. Standardowe maszyny do szycia to uniwersalne urządzenia, które pozwalają łączyć ze sobą rozmaite rodzaje materiałów. Co innego, jeśli często masz do zszycia fragmenty twardszego, grubego materiału, takiego jak skóra naturalna, filc, skaj, czy ekoskóra. W takiej sytuacji wcale nie musisz decydować się na maszynę przemysłową. Warto jednak zastanowić się nad inwestycją w maszynę domową dostosowaną do większych wyzwań. Sprawdź, czym powinien wyróżniać się taki sprzęt i poznaj rekomendowane przez nas modele.

Podstawowe cechy maszyny do szycia skóry

Trzeba przyznać, że okazjonalnie każda maszyna będzie w stanie zszyć dwa kawałki skóry. Jeśli jednak na co dzień chętnie nosisz skórzaną odzież lub lubisz krawieckie eksperymenty z materiałami o różnej grubości i fakturze, przemyśl inwestycję w maszynę o wyższym standardzie. Podstawowe parametry, które odróżniają ją od klasycznych modeli, to funkcja regulacji docisku stopki oraz rozbudowany transporter. Znaczenie ma również regulacja szerokości i długości ściegu oraz wzmocnione podzespoły. Mocniejsza konstrukcja odpowiada nie tyle za precyzję szycia grubych materiałów, co za ogólną wydajność i sprawność sprzętu.

Zastosowanie wzmocnionych podzespołów

Maszyna o lepszej konstrukcji jest przystosowana do intensywniejszej eksploatacji. Jest w stanie pracować dłużej i szybciej od standardowych urządzeń. Daje doskonałe efekty bez względu na rodzaj materiału. Taką cechą wyróżnia się wiele modeli z oznaczeniem HD. Korzystając z maszyny odpowiedniej do wykonywania trudnych zadań, zmniejszasz ryzyko braku odpowiedniej siły, by przeszyć materiał lub nawet usterki.

Odpowiednia siła docisku stopki

Jedną z funkcji, która wyraźnie wpływa na komfort i efektywność podczas szycia skóry i podobnych materiałów jest regulacja docisku stopki. W maszynach pozbawionych tej opcji to sprężyna decyduje o sile docisku, a użytkownik nie ma na nią żadnego wpływu. Niejednokrotnie przy szyciu grubszych materiałów okazuje się, że maszyna ma trudność z płynnym przesuwaniem materiału pod stopką. Maszyny z funkcją regulacji docisku stopki pozwalają dostosować go do grubości materiału, który szyjemy i wyeliminować problem z równomiernym podawaniem materiału. W maszynach mechanicznych za ustawienie docisku stopki odpowiada zwykle pokrętło. W bardziej zaawansowanych modelach elektronicznych zmiana siły docisku stopki może odbywać się elektronicznie przy użyciu ekranu w maszynie lub nawet ustawiana jest automatycznie.

Wysokiej jakości transporter

Transporter, czyli ząbki, których zadaniem jest przesuwanie materiału w trakcie szycia. Na rynku dostępne są maszyny z transportem 3-punktowym, 4-punktowym, a nawet i 7-punktowym. Im większa liczba, tym więcej ilość rzędów ząbków odpowiedzialnych za płynne przesuwanie materiału. Rozbudowany transport zmniejsza ryzyko kłopotów z płynnym przemieszczaniem materiału pod stopką. Lepiej poradzi sobie także z niespodziewanymi zgrubieniami na materiale, zapewniając jednakowe efekty na każdym szytym fragmencie.

Regulacja szerokości i długości ściegu

Długość i szerokość to podstawowe parametry ściegu, na które użytkownik powinien mieć wpływ, żeby móc precyzyjnie dostosować je do konkretnego materiału. Podstawowe modele maszyn mogą być pozbawione takiej możliwości lub będą mieć tylko sztywno narzucone przez producenta kilka wariantów ściegu. Warto mieć do dyspozycji płynną regulację zarówno szerokości, jak i długości ściegu. Przełoży się to nie tylko na efekt wizualny wykonanych ściegów, ale przede wszystkim może mieć decydujące znaczenie dla ich trwałości.

Polecane modele maszyn do szycia skóry

Znalezienie dobrej maszyny do szycia skóry w przystępnej cenie jest możliwe! Przedstawimy nasze propozycje dla osób chcących rozwijać swoje umiejętności w domowym zaciszu, nie rezygnując z wyzwań, takich jak szycie skóry, filcu, jeansu. Jeśli wybierzesz model najlepszy dla siebie, nie zapomnij jeszcze o igłach! Chcąc szyć skóry, koniecznie musisz sięgnąć po odpowiednie igły do skóry, które od tych uniwersalnych odróżniają się większym rozmiarem i trwałością.

Mechaniczne maszyny do szycia skóry

  • Singer 4423 Heavy Duty to maszyna poręczna i odpowiednia dla osób o umiarkowanych umiejętnościach. Z pewnością pozwoli rozwijać talent i zainteresowania. 11 programów ściegowych, 7-stopniowy mechanizm transportu i nieprzeciętna szybkość pracy to jej największe atuty. Praktycznym dodatkiem jest oświetlenie LED, które podnosi jakość pracy po zmroku. Przede wszystkim jednak Singer 4423 Heavy Duty to jedna z najlepszych opcji cenowych.
  • Janome Easy Jeans HD 523 to model łączący wysoką wydajność, funkcjonalność i niewygórowaną cenę. Co prawda, prędkością ustępuje poprzednikowi, lecz znajdziesz tu 23 programy ściegowe, 4-stopniową regulację docisku stopki i szereg innych parametrów do indywidualnego ustawienia. Dzięki temu bez problemu przygotujesz maszynę do wykonania konkretnego ściegu nawet na wymagającym materiale.
  • Janome Easy Jeans HD 1800 to już sprzęt z wyższej półki. Choć ma 19 programów ściegowych i funkcje zbliżone do swoich poprzedniczek, to jednak zwycięża z nimi pod względem mocy i solidności. Jest niezawodna, bez względu na rodzaj szytego materiału. Sprawdzi się do szycia w warunkach domowych, ale nadaje się też do wykorzystania w małych zakładach krawieckich.

Elektroniczne maszyny do szycia skóry

  • JANOME DC6100 to intuicyjna maszyna komputerowa o wzmocnionych podzespołach. Oferuje 100 programów ściegowych, wśród których znajdują się te użytkowe oraz dekoracyjne. Jest wyposażona m.in. w funkcję pozycjonowania igły, ryglowania ściegu i automatycznego obcinania nici. Sprawdzi się jako sprzęt dla pasjonatów szycia oraz drobnych rzemieślników.
  • Brother F400 wyróżnia się jakością szycia i komfortem obsługi. Ma 40 programów ściegowych, a każdy ścieg zachwyca estetyką dzięki systemowi SFDS. Stosowany w maszynach przemysłowych, pozwala zachować stałą gęstość ściegu. Pod względem funkcjonalności, Brother F400 może pokonać większość modeli przeznaczonych do użytku domowego. Warto wziąć pod uwagę również wyższe modele z serii "F"
  • Janome MC6700P to zdecydowanie wyższa półka. Model jest rekomendowany hobbystom, którzy naprawdę dużo szyją lub tym, którzy chcą zamienić pasję w sposób na zarabianie. Elektroniczna maszyna ma aż 649 programów ściegowych i 10 opcji automatycznego obszywania dziurek. Poza mnóstwem funkcji, na uwagę zasługuje fakt, że jest to jeden z najszybszych domowych modeli dostępnych na polskim rynku.