Maszyna do szycia domowa czy przemysłowa

Stając przed wyborem nowej maszyny do szycia, mamy już często swoją wizję i wymagania, które ma ta maszyna spełnić. Chcielibyśmy, żeby szyła wszystko – od cienkich do grubych materiałów, była szybka i niezawodna…
W skrócie – czasem wymagamy, żeby w domowej maszynie wieloczynnościowej była moc i możliwości maszyny przemysłowej. A czasem najzwyczajniej się nie da i stajemy przed wyborem – domowa czy przemysłowa?
Poniższy wpis powinien rozwiać większość wątpliwości. Zapraszamy do lektury, szczególnie tych, którzy stanęli właśnie przed wyborem maszyny do szycia.

Maszyna do szycia domowa i maszyna przemysłowa - którą wybrać, jaką kupić

WIELOCZYNNOŚCIOWA czy JEDNOFUNKCYJNA?

Ważne kryterium wyboru. Domowe maszyny wieloczynnościowe posiadają od kilku do kilkuset ściegów do wyboru. Znajdziemy tam zarówno ścieg stebnowy, jak i zyg-zak, inne ściegi użytkowe oraz ściegi ozdobne. Ich ilość zależeć będzie, oczywiście, od modelu maszyny, ale zawsze będzie to minimum kilka ściegów użytkowych, które pozwolą nam wykonać większość zadań szyciowych. A jak to wygląda w maszynach przemysłowych?
Decydując się na maszynę przemysłową musimy pamiętać, że jest to maszyna jednofunkcyjna, czyli jeśli kupimy stębnówkę, to do dyspozycji będziemy mieć tylko ścieg stębnowy, jeśli zdecydujemy się na podszywarkę, czy owerloka, czy dziurkarkę – każda z tych maszyn wykona tylko określone zadanie.

Jeśli więc chcemy mieć w maszynie więcej ściegów, żeby z jej pomocą szyć zarówno ściegiem prostym, zyg-zakiem, krytym, owerlokowym oraz ściegami ozdobnymi – wybieramy spośród domowych maszyn wieloczynnościowych. Jeśli maszyny będziemy używać tylko do jednego celu – np. do szycia ściegiem prostym – można rozważyć zakup maszyny przemysłowej – w tym przypadku stębnówki.

MAŁY POKÓJ, CZY PRZESTRONNA PRACOWNIA

Opisywane maszyny różnią się nie tylko ze względu na możliwości, różnią się także ich rozmiary. Zanim więc dokonamy wyboru, musimy zmierzyć siły na zamiary, szczególnie jeśli skłaniamy się ku maszynie przemysłowej.
Dlaczego? Ponieważ maszynę przemysłową kupujemy razem ze stanowiskiem pracy – czyli z podstawą stołu oraz blatem. Wyklucza to wykorzystanie tego stołu do innych celów, a także schowanie maszyny do szafy w celu uzyskania dodatkowego miejsca…
Maszynę domową, ze względu na jej kompaktowe wymiary, możemy z łatwością przenieść, czy schować, a tym samym uzyskać miejsce na stole na inną maszynę.

Maszyna do szycia domowa i maszyna przemysłowa - ile miejsca zajmuje

Jak widać, baaardzo zalecane jest przemyślenie tej sprawy przed zakupem. O ile w pracowni zazwyczaj znajdzie się miejsce, to w przypadku chęci używania maszyny w domu, musimy się zastanowić, czy opcja maszyny przemysłowej jest – ze względu na rozmiary pomieszczenia - w ogóle możliwa.

DO DOMU, CZY DO PRACOWNI?

Jak już poruszyliśmy temat pracowni… Maszyny domowe (wieloczynnościowe), jak sama nazwa wskazuje, zaprojektowane są z myślą o domowym użytkowaniu. Maszyny przemysłowe projektowano z przeznaczeniem do pracy, często długiej i ciężkiej.
Wiążą się z tym różnice konstrukcyjne wpływające na wytrzymałość maszyn, prędkość oraz komfort pracy.
To oznacza, że zdecydowana większość maszyn domowych nie sprawdzi się w obliczu wielogodzinnej pracy w pracowni, czy zakładzie krawieckim – będą zdecydowanie za wolne i za słabe, co może skutkować drastycznym skróceniem ich żywota.
Czy są mocniejsze modele domowe? Oczywiście są – niektóre z domowych maszyn zostały wzmocnione konstrukcyjnie i przystosowane do cięższej, chałupniczej pracy. Nie posiadły wszystkich walorów maszyn przemysłowych, ale są godną uwagi alternatywą dla tych, którzy chcą mocnej maszyny, ale nie mają miejsca na stanowisko z maszyną przemysłową.

MOC I PRĘDKOŚĆ SZYCIA

Moc i prędkość szycia to parametry, którymi zdecydowanie różnią się opisywane maszyny. Nie będzie pewnie zaskoczeniem, jak napiszemy, że maszyny przemysłowe są szybsze i mają dużo mocniejsze silniki od modeli domowych. Tak faktycznie jest – prędkość przemysłowych stebnówek dochodzi do 6-7 tysięcy wkłuć na minutę, podczas gdy maksymalna prędkość maszyn domowych to średnio 800-900 wkłuć. Podobnie z mocą maszyn – wielokrotnie mocniejsze silniki montowane są w maszynach przemysłowych.
W praktyce – na maszynie przemysłowej będzie po prostu szybciej, a wielogodzinna, ciężka praca będzie dla takiej maszyny niestraszna.

Maszyna do szycia domowa i maszyna przemysłowa - prędkość szycia

PODSUMOWANIE

Widzimy, że nie ma jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie zadane na starcie. Wszystko zależy od tego, czego od maszyny oczekujemy i z jakim przeznaczeniem chcemy jej używać.
Maszyna domowa będzie kompaktowa i wielofunkcyjna, ale słabsza i wolniejsza. Maszyna przemysłowa zajmie zdecydowanie więcej miejsca, będzie mocna i szybka, ale jednozadaniowa. Często wymarzonym byłby model łączący najlepsze cechy obu maszyn, ale sami widzicie, że wszystkiego, co dobre w jednej maszynie zamknąć się nie da.
Musimy określić przeznaczenie maszyny i wybrać istotne dla nas cechy i funkcje. Wtedy sprawa wyboru nie powinna już być taka trudna.
Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wybór maszyn przemysłowych jest równie duży co domowych, więc zakończymy wpis klasycznym: „w razie pytań piszcie lub dzwońcie – chętnie pomożemy wybrać tę jedyną i najlepszą”.