Maszyna do szycia z owerlokiem - co to znaczy, jaką wybrać?

„...i koniecznie, proszę Pana, moja maszyna musi mieć owerlok..."

Gdyby ten tekst zanucił, dajmy na to, Dawid Podsiadło, to pewnie byłby kolejny hit radiowy o miłości :) A tymczasem owerlok to po prostu jedna z wielu funkcji, którą chętnie widzielibyście w swojej wymarzonej maszynie do szycia.

CO TO WŁAŚCIWIE ZNACZY "MASZYNA Z OWERLOKIEM"?

Okazuje się, że wyobrażenia o tym są przeróżne, spieszymy zatem przekazać w kilku zdaniach garść informacji na ten temat.

Maszyna do szycia z owerlokiem - co o znaczy?

Na starcie muszę się tylko upewnić, że macie świadomość tego, że wieloczynnościowa maszyna do szycia (na obrazku powyżej oznaczona literą A) nie jest i nie będzie nigdy owerlokiem (B). Dlaczego? Chociażby dlatego, że prawdziwy owerlok daje możliwość szycia trzema i czterema nićmi (również dwoma, a nawet pięcioma, ale nie o tym teraz…), podczas gdy wieloczynnościowa maszyna daje nam ściegi związane z dwóch nici. Poza tym owerlok jest zdecydowanie szybszy (nawet dwukrotnie!) od maszyny wieloczynnościowej. No i ten transport różnicowy - palce lizać... Elastyczne tkaniny i dzianiny, które na maszynie sprawiają duże kłopoty, na owerloku po prostu kapitulują.
A to tylko najważniejsze różnice...

I GDZIE TEN OWERLOK W MASZYNIE DO SZYCIA?

Ale do rzeczy – co to zatem jest ta słynna maszyna z owerlokiem? To maszyna do szycia wyposażona przez producenta w ścieg, dzięki któremu w prosty sposób obszyjemy krawędzie materiału. Ścieg ten może przybierać różne kształty. Spójrzcie proszę na zdjęcia poniżej:

Maszyna do szycia z owerlokiem. Rodzaje ściegów: owerlokowy, superowerlokowy

Widzimy tu typowy i często spotykany w maszynach ścieg owerlokowy (1), ścieg superowerlokowy (jeszcze bardziej wzmocniony), który spotkamy w niektórych modelach maszyn firmy Elna (2), a także ściegi, którymi również z powodzeniem obrzucimy krawędzie, choć nie służą tylko do tego i nie nazywają się 'owerlokowe'. Wklejamy też zdjęcie poczciwego zyg-zaka (3), bo – choć to sposób archaiczny – to wciąż przy braku innych opcji możemy użyć go do obrzucania.

CZY ŚCIEG OWERLOKOWY W MASZYNIE TO JUŻ WSZYSTKO?

Absolutnie nie. Możemy ten ścieg dodatkowo wspomóc dzięki dedykowanej stopce.

Maszyna do szycia z owerlokiem - stopka owerlokowa

Stopka owerlokowa ze względu na swoją budowę, przypomina prawdziwego owerloka. Nitka, zanim ułoży się na krawędzi materiału, układa się na specjalnym języczku stopki, z którego się następnie zsuwa. Dzięki temu możliwość ściągnięcia (zmarszczenia się) brzegu obszywanego materiału pod wpływem nitki jest dużo mniejsza, a co za tym idzie, efekty pracy są o wiele bardziej estetyczne.
No i plus za prowadnik :) Wystarczy dosunąć krawędź materiału do prowadnika i szycie powinno wyjść całkiem prosto.

SZYJE, TNIE I WIÓRY LECĄ!

Maszyna do szycia z owerlokiem - stopka odcinająca materiał przed obrzuceniem

Pojawiły się również stopki, które – podobnie jak prawdziwy owerlok – potrafią odciąć nadmiar materiału przed obrzuceniem (foto powyżej). Funkcja spotykana do niedawna tylko w owerlokach jest dostępna w maszynach do szycia.
Czy się sprawdza? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Z pewnością stopka poradzi sobie z odcięciem nadmiaru materiału. Ale jak długo nóż pozostanie ostry? Czy utnie każdy materiał?
Jeśli macie już doświadczenie z tą stopką – podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

PODSUMOWANIE

Czy w związku z udogodnieniami, które spotykamy we współczesnych, wieloczynnościowych maszynach do szycia możemy napisać, że owerloki są niepotrzebne? Nic z tych rzeczy… Owerloki są szybsze, mają transport różnicowy, szyją większą liczbą nici. Są stworzone do szycia elastycznych tkanin i dzianin.
ALE… Jeśli chcemy obszywać krawędzie, nie musimy od razu kupować owerloka. Mamy ściegi owerlokowe w maszynach, mamy do dyspozycji stopki, które pomogą uzyskać estetyczny efekt, więc mamy w zasięgu ręki oręż do hobbystycznego szycia.

CHCESZ SZYĆ LEPIEJ?

Jeśli jednak hobbystyczne szycie przeradza się w coś więcej, to warto już poznać bliżej owerloki, coverloki i covery tutaj