Najlepsza maszyna do szycia dzianin

Dobra maszyna do szycia dzianin staje się marzeniem każdego, kto po pierwszych zadaniach szyciowych i nauce szycia trafił na dzianiny i tkaniny elastyczne. Dotychczasowy trening, szycie i nabyta solidna wprawa okazują się być niewystarczające. Okazuje się, że nasza wiedza i umiejętności są za małe, kiedy zabieramy się za szycie dzianin i materiałów elastycznych.
Regulacja docisku stopki już nie wystarcza, materiał nie jest transportowany dobrze, rozciąga się, czasem zostaje wciągany pod płytkę ściegową, a w skrajnych przypadkach maszyna po prostu nie daje rady przeszyć takiego materiału.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nie każda maszyna poradzi sobie z dzianinami i innymi materiałami elastycznymi równie dobrze. Jaka jest najlepsza maszyna do szycia dzianin? Poznaj maszyny i funkcje, które pomogą w szyciu dzianin i tkanin elastycznych.

OWERLOK - NAJLEPSZA MASZYNA DO SZYCIA DZIANIN

Owerlok to bezsprzecznie najlepsza maszyna do szycia dzianin i materiałów elastycznych. Poniżej zamieszczamy zdjęcia modeli, które należą do najlepszych aktualnie dostępnych owerloków domowych. Warto zwrócić na nie uwagę, jeśli akurat jesteś na etapie poszukiwań nowej maszyny do szycia dzianin.

Owerlok Elna 264D
Tani i mocny owerlok
ELNA 264D
Owerlok Elna 664 PRO
Nowoczesny i trwały owerlok
ELNA 664 PRO
Owerlok Juki MO654DE
Szybki i mocny owerlok
JUKI MO654DE


Ściegi wykonane na owerloku są bardzo elastyczne i rozciągają się razem z materiałem. Ktoś mógłby zauważyć, że ściegi owerlokowe, a dokładniej nazywane owerlokowymi, są również dostępne w wieloczynnościowych maszynach do szycia. Są, to prawda, ale różnią się od siebie bardzo mocno. Spójrz na zdjęcie poniżej.

Najlepsza maszyna do szycia dzianin - ścieg owerlokowy 4-nitkowy

Na zdjęciu widzimy ścieg owerlokowy wykonany na owerloku. Jest to ścieg 4-nitkowy, choć możemy na takiej maszynie ustawić również ścieg 3-nitkowy, a w niektórych modelach również 2- i 5-nitkowy. Za stworzenie charakterystycznych pętli po obu stronach materiału odpowiedzialne są chwytacze – górny i dolny, a za stębnowe przeszycia – igły.


Ważny dla końcowego sukcesu jest sposób transportu materiału w owerloku. W odróżnieniu od domowych maszyn wieloczynnościowych, owerloki są wyposażone w mechanizm transportu różnicowego (zwanego także transportem dyferencyjnym lub po prostu dyferencjałem).
Mechanizm ten składa się z 2 rzędów ząbków transportera, które pracują niezależnie od siebie, dzięki czemu, za pomocą pokrętła, regulujemy ich pracę. Pozwala to uniknąć marszczenia, czy rozciągania elastycznego materiału.

Najlepsza maszyna do szycia dzianin - regulacja mechanizmem dyferencjału w owerlokach

Owerlok to maszyna nie do przecenienia, stworzona do szycia dzianin. Zakup owerloka to naturalny krok w kierunku profesjonalnego zszywania i obrzucania materiałów, szczególnie tych elastycznych. Jeśli szyjesz dużo dzianin, ta maszyna zdecydowanie ułatwi i uprzyjemni Ci pracę :)

DOBRA MASZYNA DO DZIANIN - COVER

Owerlok będzie niezastąpiony podczas zszywania i obrzucania krawędzi, ale do podwijania brzegów, czyli do wykańczania projektów z dzianin oraz materiałów elastycznych przyda się cover. Poniżej zamieszczamy najczęściej wybierane aktualnie modele coverów domowych.

Wygląd i budowa podobne, jednak zadanie coverów jest zupełnie inne. Jak spojrzymy na przykładowy T-shirt, a konkretniej na wykończenie dołu oraz rękawków, to zobaczymy pracę, którą wykonał cover. Z prawej strony stębnowe przeszycie (pojedyncze, podwójne lub potrójne) a z lewej strony bardzo elastyczny ścieg drabinkowy (dlatego maszyna zwana jest również maszyną drabinkową).

Najlepsza maszyna do szycia dzianin - ścieg coverlokowy - drabinkowy

To, ile stębnowych przeszyć będzie na prawej stronie zależy od ilości igieł, które zamontujemy w maszynie. Niezależnie od tego możemy być pewni, że powstały ścieg będzie miał właściwości elastyczne, a cover sprawdzi się przy wykańczaniu projektów dzianinowych jak żadna inna maszyna.

SZYCIE DZIANIN NA MASZYNIE DOMOWEJ

Czy, w związku z powyższym, wieloczynnościowa maszyna domowa nie nadaje się do szycia dzianin i innych materiałów elastycznych? Spokojnie :) Oczywiście, że się nadaje. Może i nie zastąpi owerloka, ale możemy jej śmiało używać do szycia dzianin, stretchu czy lycry. Zdecydowana większość maszyn do szycia posiada ściegi elastyczne, w tym tak bardzo przydatny ścieg owerlokowy. Poniżej wybrane modele z dedykowanymi ściegami do szycia dzianin. Na szczególną uwagę zasługuje ścieg superowerlokowy opatentowany przez Elnę i dostępny np. w modelu 3210 Jeans.

Maszyna do szycia Singer 4432
Maszyna do szycia
ze ściegami elastycznymi

SINGER 4432
Maszyna do szycia ze ściegiem superowerlokowym Elna 3210 Jeans
Maszyna do szycia
ze ściegiem superowerlokowym
ELNA 3210 JEANS
Maszyna do szycia z dedykowanym ściegiem elastycznym Janome 5060DC
Maszyna do szycia
z dedykowanym ściegiem elastycznym

JANOME 5060DC

Przed rozpoczęciem szycia dzianin na maszynie domowej pamiętaj o założeniu odpowiedniej igły oraz wybraniu jednego ze ściegów elastycznych. Które to ściegi elastyczne? Na zdjęciu poniżej pokazujemy przykład maszyny, na panelu której widać wszystkie programy ściegowe, które są w niej dostępne.
Programy podzielone są na 2 kolumny. To właśnie zaznaczona kolumna po prawej stronie zawiera ściegi elastyczne. Zaznaczyć należy, że nie musi to być konkretnie kolumna, może to być na przykład rząd poniżej.

Najlepsza maszyna do szycia dzianin - ściegi elastyczne w maszynie do szycia

W maszynach komputerowych również znajdziemy takie ściegi – jest ich nawet dużo więcej. Zdarza się, że nie są zebrane obok siebie, więc musimy wiedzieć, z których programów najlepiej korzystać podczas szycia dzianin. W wielu maszynach mamy już do dyspozycji dedykowany ścieg elastyczny, który może okazać się zbawienny, jeśli nie mamy jeszcze owerloka.

Najlepsza maszyna do szycia dzianin - ścieg elastyczny

Nie jest też sekretem, że maszyna domowa może poniekąd być używana jako maszyna drabinkowa. Co prawda ściegów drabinkowych na niej nie wyszyjemy, ale stosując ścieg stebnowy i podwójną igłę możemy również pokusić się o wykończenie projektów dzianinowych.
Ścieg będzie wyglądał z prawej strony podobnie do wyszytego na coverlocku. Z lewej będzie wyraźna różnica – nie będzie to drabinka, tylko zyg-zak, ale i zyg-zak będzie nieco elastyczny i na domowe potrzeby powinien wystarczyć :)

Formularz pomocy w wyborze maszyny

Kliknij w baner i napisz, czego szukasz. Dostaniesz gotowe propozycje przygotowane w oparciu o Twoje potrzeby!

Formularz pomocy w wyborze maszyny

Kliknij w baner i napisz, czego szukasz. Dostaniesz gotowe propozycje przygotowane w oparciu o Twoje potrzeby!

NAJLEPSZA MASZYNA DO SZYCIA DZIANIN - PODSUMOWANIE

Na osłodę tego, że wielofunkcyjna maszyna znalazła się dopiero na końcu tego zestawienia, dodamy bardzo, ale to bardzo ważną rzecz – pamiętaj, że to maszyna domowa jest wielofunkcyjna. Owerlok i cover są maszynami zadaniowymi – zrobisz na nich tylko konkretne rzeczy.
Wielofunkcyjność sprawia, że to po maszynę domową sięgamy na starcie naszej przygody z szyciem. Jeśli jednak masz już maszynę domową i ciężko na niej pracować z materiałami elastycznymi, albo poszukujesz sprzętu stricte do szycia dzianin – wiesz już czego szukać :)

Naszą wiedzą i doświadczeniem dzielimy się bardzo chętnie. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub odpowiedzi na pytania, koniecznie skontaktuj się z nami :)
Do Twojej dyspozycji jest nasz numer telefonu 618420330 oraz adres mailowy info.szyj@maszynosfera.pl. Z przyjemnością pomożemy! Zapraszamy!