Regulowany docisk stopki - czy jest potrzebny?

Pojęcie regulowany docisk stopki często pojawia się w opisie maszyn do szycia, ale co ono właściwie oznacza i czy warto za maszynę z regulowanym dociskiem stopki zapłacić więcej?

DOCISK STOPKI - CO TO JEST

Docisk stopki w maszynie do szycia

Docisk stopki to nic innego jak siła z jaką stopka dociska materiał do ząbków transportera, umożliwiając przesuwanie się materiału pod stopką podczas szycia.

Na rynku wyróżniamy maszyny:

  • Z dociskiem stopki bez możliwości regulacji jego siły.
    Tutaj jak w każdym modelu maszyny do szycia, sprężyna wpływa na siłę docisku stopki i w zależności od grubości materiałów pod stopką, dociska z różną siłą (im grubszy materiał tym mocniej). Nie mamy możliwości zmiany siły tego docisku, co może (choć nie musi) skutkować utrudnieniem podczas szycia.
  • Maszyny z regulowanym dociskiem stopki.
    To maszyny, w których można sprężynę odpowiadającą za docisk stopki dokręcić, zwiększając jej siłę lub poluzować, zmniejszając jej siłę docisku. Dzięki tej regulacji za każdym razem można idealnie dostosować siłę docisku do konkretnego materiału. Wyróżniamy regulację stopniową lub płynną, oba te rozwiązania sprawdzą się, dając nam gwarancję, że efekt szycia będzie zawsze dobry.

W maszynach mechanicznych i wielu maszynach komputerowych pokrętło regulacji docisku stopki znajduje się w okolicy główki maszyny. W zaawansowanych maszynach komputerowych docisk stopki regulujemy poprzez zmianę wartości na ekranie LCD. Dodatkowo w tych właśnie zaawansowanych maszynach, wybierając program szyciowy np.: "aplikację" maszyna sama dostosuje docisk stopki do tego zadania, a dodatkowo podpowie jaką stopkę zastosować, pokaże jaki ścieg jest do tego zadania optymalny.

Regulacja docisku stopki, gdzie jest w maszynie do szycia.
Regulacja docisku stopki, gdzie jest w maszynie do szycia.
Regulacja docisku stopki, gdzie jest w maszynie do szycia.
/images/companies/7/BLOG/regulowany-docisk-stopki-czy-jest-potrzebny/regulacja-docisku-stopki-VII.png

W JAKICH PRZYPADKACH NAJCZĘŚCIEJ PRZYDA WAM SIĘ REGULACJA DOCISKU STOPKI?

Podczas szycia dzianin.

Jeśli planujemy szyć rzeczy z dzianiny, to wybieramy: dresówkę, dzianinę pętelkową, dzianinę ściągaczową, dżersej, interlock, neopren, polar, trykot.

Wtedy docisk stopki w maszynie do szycia może okazać się zbyt duży i bez możliwości jego regulacji ząbki rozciągną dzianinę na linii szycia.

Ten sam efekt może występować na tkaninach elastycznych.

Szycie dzianin, a docisk stopki.

Podczas szycia skór, eko-skór, vinylu, pcv (cerat).

Przy zbyt dużym docisku stopki ząbki transportera mogą uszkodzić strukturę materiału lub nawet uniemożliwić transport materiału pod stopką.

Szycie skór (eko-skór), a docisk stopki.

Podczas naszywania, ozdabiania.

Jeśli planujemy dekorować rzeczy np.: aplikacjami, haftem, pikowaniem itp mogą pojawić się sytuacje, że warstwy będą nierówno podawane (od ząbków transportera maszyna poda więcej materiału). Problem też występuje przy szyciu patchworku, głównie pikowaniu wielu warstw.

Naszywanie aplikacji, a docisk stopki.

PODSUMOWANIE

Regulowany docisk stopki daje nam możliwość wpływania na siłę docisku stopki, a co za tym idzie daje nam komfort, że każdy projekt szyciowy będziemy w stanie uszyć bez problemów i kombinacji. Co nie oznacza, że bez tej regulacji nie da się szyć! Konieczność regulacji docisku w dużej mierze zależy od materiału na jakim się pracuje oraz od wykonywanego zadania. Jeśli więc, wiemy że chcemy szyć dzianiny, czy naszywać aplikacje lub pikować warstwy to zdecydowanie lepszym wyborem będzie maszyna z regulowanym dociskiem stopki.