Rodzaje ściegów w coverloku domowym

Wiemy już, co to jest coverlok i jak działa – choćby z jednego z naszych poprzednich wpisów. A skoro tak, skupimy się teraz na pokazaniu rodzajów ściegów, które można w tej maszynie znaleźć.
Z uwagi na fakt, iż jest to maszyna specjalistyczna i jej głównym zadaniem jest wykańczanie projektów z dzianin oraz materiałów elastycznych, nie ma w niej zbyt wielu rodzajów ściegów.
Właściwie można przyjąć, że maszyna potrafi wykonać tylko 2 rodzaje ściegu – ścieg coverlokowy, nazywany często drabinkowym oraz łańcuszkowy.
Różnice, które zobaczycie poniżej, będą efektem szycia na coverloku z wykorzystaniem jednej, dwóch lub trzech igieł.

ŚCIEG 3-IGŁOWY

Do coverloka możemy założyć maksymalnie trzy igły. Każda z igieł to kolejne równoległe przeszycie, a więc ścieg powstały przy takiej konfiguracji będzie wyglądał jak na zdjęciu poniżej. Widzimy również, jak wygląda ścieg 3-igłowy z lewej strony – nić od chwytacza tworzy w nim charakterystyczną drabinkę.

Ścieg 3-igłowy wykonany na coverloku firmy Janome

Ścieg trzyigłowy (spodnia i wierzchni strona)

ŚCIEG 2-IGŁOWY SZEROKI I WĄSKI

Możemy też zdjąć jedną z igieł. Wtedy oczywiście zniknie nam jedna z nici i pozostaną dwa równoległe przeszycia. W zależności od tego, którą igłę wykręcimy z maszyny, powstały ścieg będzie szeroki (przy wyciągnięciu igły środkowej) lub wąski (przy wyciągnięciu jednej ze skrajnych igieł). Obie wersje widzimy poniżej.

Ścieg 2-igłowy szeroki wykonany na coverloku firmy Janome

Ścieg dwuigłowy wąski (spodnia i wierzchni strona)

Ścieg 2-igłowy szeroki wykonany na coverloku firmy Janome

Ścieg dwuigłowy szeroki (spodnia i wierzchni strona)


Zarówno 3- jak i 2-igłowy ścieg drabinkowy jest wykorzystywany przede wszystkim przy szyciu coverlokiem odzieży dzianinowej, bielizny, a także odzieży sportowej i strojów kąpielowych. Sam ścieg jest bardzo elastyczny i trwały, a efekt końcowy – bardzo estetyczny.

ŚCIEG 1-IGŁOWY CZYLI ŁAŃCUSZEK

Skoro wykręciliśmy już jedną igłę, to czemu nie pokusić się o wyjęcie drugiej? Zostanie nam w maszynie tylko jedna igła, a powstały przy współpracy z chwytaczem ścieg będziemy nazywali łańcuszkiem. Od góry wygląda jak zwykły ścieg prosty, od spodu natomiast – właśnie jak łańcuszek. Stąd jego nazwa oraz nieprzeciętna elastyczność.

Ścieg 1-igłowy, łańcuszek

Przykład ściegu jednoigłowego (spodnia i wierzchni strona)

Łańcuszek służy do łączenia. Ścieg jest nieoceniony np. przy szyciu spodni, czy przyszywaniu gumy. Idealny do użycia w najbardziej podatnych na naprężenia miejscach w spodniach jeansowych, a także w koszulach i odzieży roboczej. Jest mocny i bardzo elastyczny.

PODSUMOWANIE

Coverlok to może i niepozorna maszyna, ale dzięki jej możliwościom bez kłopotów, wykończycie projekty z dzianin i materiałów elastycznych. Bajecznie prosta w nawlekaniu, niezależnie od wybranego ściegu.
A efekty? Tak jak sama maszyna – profesjonalne :)