Szew płaski w owerloku - flatlock

Rzucamy okiem na tytuł wpisu i już chcemy machnąć ręką i odpuścić czytanie, bo przecież w instrukcji obsługi naszego owerloka nikt nie napisał, że można taki ścieg uzyskać. A tu niespodzianka :)

Szef płaski w owerloku - owerloki Elna, Juki i Janome

Owerloki, to maszyny, przy których możemy popuścić wodze fantazji i spróbować przeróżnych kombinacji nawlekania, ustawień noża, dyferencjału, ale przede wszystkim ustawianych naprężeń nici. I fakt, że w naszej instrukcji obsługi nie ma słowa np. o ściegu płaskim czy flatlocku, nie oznacza, że nasz owerlok nie potrafi ich wykonać.

CO TO JEST FLATLOCK?

Posługując się naszym ojczystym językiem, powiedzielibyśmy "ścieg płaski" (choć poprawniej należałoby go określić jako "szew płaski" lub wręcz "owerlokowy szew płaski"). Jest to technika, dzięki której uzyskamy piękny ozdobny szew, który po wyszyciu będziemy mogli "otworzyć" i cieszyć się jego walorami estetycznymi na naszym projekcie.

Przykłady szwu płaskiego – z prawej i lewej strony

Na zdjęciu widać, jak wygląda taki szew już po "otwarciu" - z jednej i drugiej strony. Celowo nie użyliśmy tu słów "lewa" i "prawa" strona, ponieważ obie strony można wykorzystać jako "prawe".

Jeśli mamy kłopot z równym prowadzeniem materiału podczas szycia bez udziału noża, zakładamy stopkę z regulowanym prowadnikiem (np. taką jak do ściegu krytego).

JAK WŁAŚCIWIE USTAWIĆ OWERLOK?

Wspomnieliśmy już, że uzyskanie dobrze wyglądającego szwu płaskiego zależy od właściwie dobranych naprężeń nici w owerloku.

Pokrętła naprężeń w owerloku. Najlepiej ustawione na '1' igły i na '4' chwytacze

Nie ma złotej rady dotyczącej naprężeń na chwytaczu/chwytaczach – jedni zwiększają naprężenie na chwytaczu dolnym do wartości 6-7, inni pozostawiają je bez zmian (standardowa wartość - ok 4).

Pewne jest natomiast jedno – naprężenie na igle powinno być niemal maksymalnie zmniejszone – do wartości 1 lub nawet do 0. Zmniejszamy naprężenie na igle, żeby móc powstały szew "otworzyć" i cieszyć się estetycznym zdobieniem.

WYSZYWANIE

Już po podjęciu decyzji o tym, czy chcemy szyć używając dwóch czy trzech nitek oraz czy będziemy szyli z włączonym, czy wyłączonym nożem, możemy przystąpić do działania. Szyjemy tak, jak podczas standardowych prac! Przy użyciu noża jest nieco prościej. Jeśli nóż wyłączymy, to duże znaczenie będzie miało równe prowadzenie materiału oraz ustawienie noża (jak obetniecie zbyt mało materiału, to nie da się do końca 'otworzyć' szwu po przeszyciu). Dlatego wspomnieliśmy o stopce do ściegu krytego i jej magicznym prowadniku, który może sprawę bardzo ułatwić.

Owerlok z założoną stopką do ściegu krytego

Kiedy szyć dwoma, a kiedy trzema nićmi? Zdecydowanie polecamy trzy nici (igła + dwa chwytacze), kiedy używacie noża obcinającego, czyli de facto zszywacie dwa fragmenty ze sobą. Zawsze będzie to nieco mocniejsze połączenie niż przy użyciu tylko dwóch nici (igła + dolny chwytacz).

PODSUMOWANIE

Z całą pewnością tworzenie szwu płaskiego nie jest funkcją niezbędną do codziennej pracy na owerloku, ale jakże miłą dla oka :) Jego zastosowanie opisywane jest różnie – od bielizny, poprzez łączenie materiałów elastycznych z efektem zdobienia, aż do grubszych dzianin... Przede wszystkim chcieliśmy jednak zwrócić Waszą uwagę nie tylko na sam szew płaski, ale przede wszystkim na to, że czasami w instrukcji obsługi znajdziemy opis tylko części możliwości naszego modelu maszyny.

Zachęcamy więc gorąco do eksperymentowania. Owerlok - jak chyba żadna inna maszyna - pozwala na dziesiątki różnych kombinacji ustawień i związanych z tym efektów. Koniecznie podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami i dajcie nam znać, czy znacie jakieś ciekawe propozycje ustawień maszyny!