Można się pokusić o stwierdzenie, że szycie dzianinowych projektów na owerloku to bułka z masłem :) Wymaga to oczywiście opanowania owerloka, ale potem jest już z górki.
Prawdziwym wyzwaniem okazuje się szycie z dzianiny bez owerloka. Czy to w ogóle możliwe?
Oczywiście, że tak! Pomogą pewne funkcje w maszynie, ale jest też kilka rzeczy, o które możemy zadbać niezależnie od tego, jaką maszynę do szycia mamy.
Pierwsze próby szycia dzianin zakończyły się niepowodzeniem? Macie już kupioną dzianinę na sukienkę, bluzkę, leginsy czy t-shirt, ale nie wiecie jak się zabrać do tematu? Zastanawiacie się, jak szyć dzianinę na zwykłej maszynie?
Zebraliśmy dla Was 5 rzeczy, które pomogą Wam w szyciu dzianin.
IGŁY Z KULKĄ
Sprawa chyba najważniejsza, więc od niej zaczynamy. Do szycia dzianin używamy specjalnych igieł!
O tym nie możemy zapomnieć, ponieważ igły do szycia dzianin są zupełnie inaczej zakończone niż te uniwersalne – mają na czubku specjalną mikrokulkę, która powoduje, że igła nie przebija dzianiny podczas szycia, tylko rozsuwa włókna, wsuwając się pomiędzy nie (swoją drogą wspominaliśmy już o tym w artykule poświęconym igłom – dla zainteresowanych → KLIK).
Jaką igłą szyć dzianinę? Obowiązkowo igłą z kulką
REGULACJA DOCISKU STOPKI
Och, jak dobrze mieć regulację docisku stopki w swojej maszynie! To funkcja, która przydaje się podczas sporej liczby szyciowych zadań, między innymi właśnie podczas szycia dzianin. Jednym z głównych powodów, które szycie dzianin czy materiałów elastycznych czynią koszmarem, jest problem z transportem materiału. To dlatego właśnie możliwość ustawienia odpowiedniego docisku stopki może (i często okazuje się) być zbawienne.
Regulacja docisku stopki w maszynie do szycia Singer Heavy Duty 4432
MOŻLIWOŚĆ SZYCIA PODWÓJNĄ IGŁĄ
Niemal każda maszyna daje dzisiaj możliwość zastosowania podwójnej igły. Niektóre maszyny komputerowe mają nawet specjalny przycisk, po wciśnięciu którego maszyna dostosuje parametry ściegów tak, aby można było zastosować podwójną igłę (więcej o szyciu podwójną igłą → KLIK).
A po co właściwie taka opcja? A po to, żeby można było wykańczać nasze dzianinowe projekty niemal tak dobrze jak na coverloku. Nie będzie to aż tak profesjonalne, jak przy użyciu coverloka, ale powstały ścieg będzie elastyczny i świetnie sprawdzi się przy wykończeniu brzegu dzianiny.
Dzianiny wykończone za pomocą podwójnej igły i z odpowiednim naprężeniem nici zachowują swoją elastyczność
ŚCIEGI ELASTYCZNE
Dzianina to materiał, bez którego ciężko byłoby nam obecnie funkcjonować – bez skarpetek, swetrów, dresów, t-shirtów? Byłoby nieciekawie, a z pewnością mniej wygodnie :)
Wszak jednym z niewątpliwych plusów dzianin jest ich elastyczność.
O tej elastyczności nie możemy zapominać podczas wybierania odpowiednich programów ściegowych w naszej maszynie do szycia.
Potrójny ścieg stębnowy, czy potrójny zyg-zak, elastyczny ścieg kryty – to chyba najczęściej używane spośród dostępnych w maszynach ściegów elastycznych. Zastosowanie ich spowoduje, że nasze obręby, czy szwy będą się rozciągać razem z materiałem, a to właśnie chodzi :)
Szycie z dzianiny staje się łatwiejsze, gdy mamy do dyspozycji ściegi elastyczne
STOPKI PRZYDATNE PRZY SZYCIU Z DZIANINY
Na koniec listy pomocnych funkcji i akcesoriów znalazło się kilka stopek. Na wyróżnienie zasłużyły naszym zdaniem:
Przydatne przy szyciu dzianiny: stopka owerlokowa, z górnym transportem i... do szycia dzianin
PODSUMOWANIE
Dzianina się rozciąga, co sprawia, że szycie tego materiału nie należy do najłatwiejszych zadań. Z tego też powodu, jeśli mamy taką możliwość, używamy do szycia dzianin owerloka i coverloka (o najlepszych maszynach do szycia dzianin przeczytacie więcej tutaj → KLIK).
A jeśli mamy do dyspozycji tylko naszą super-maszynę wieloczynnościową? Będzie nieco trudniej, ale też damy radę! Wykorzystajmy odpowiednie ściegi, załóżmy koniecznie igłę z kulką, przetestujmy pomocne stopki i cieszmy się efektami swojej pracy!
ul. Wołczyńska 50
60-167 Poznań
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 8:00 - 16:00