Ciężkie szycie, to ich życie - maszyny przemysłowe do zadań specjalnych

Trudniąc się na co dzień szyciem materiałów, większość użytkowników domowych maszyn do szycia zaczyna odczuwać pewne niedobory. Nic w tym dziwnego – urządzenia domyślnie przeznaczone do pracy w domu nie są w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom, jakie mogą się pojawić podczas bardziej zaawansowanych projektów. W takich sytuacjach warto rozważyć zakup maszyny przemysłowej, która przeznaczona jest do zadań specjalnych.

Czym cechują się maszyny przemysłowe?

Tym, co przede wszystkim zwraca uwagę w maszynach przemysłowych, jest dołączany do nich stół z podstawą, pozwalający na wygodniejsze obszywanie dużych materiałów. Nierzadko montowany jest w nich także silnik AC Servo, który wykorzystuje mało energii i pracuje tylko wtedy, gdy maszyna szyje, ponieważ jest pozbawiony biegu jałowego. Cechuje się on o wiele wyższą mocą, niż standardowe silniki sprzęgłowe oraz silniki elektroniczne, a mimo to pozwala zaoszczędzić nawet do 70% energii elektrycznej.

Maszyny przemysłowe często określane są dodatkowo nazwami, pozwalającymi przypisać im konkretne możliwości. Przykładowo, wśród stębnówek znajdziemy maszyny tapicerskie lub kaletnicze, przeznaczone głównie dla przedstawicieli tych zawodów, pozwalające na pracę z ciężkimi materiałami i skórami.

Maszyny do szycia przemysłowego - kategorie

Bez wątpienia żadna profesjonalna szwalnia lub pracownia krawiecka nie może obejść się bez porządnej stębnówki przemysłowej - którą zresztą potrafią docenić także miłośnicy szycia w domu. Do podstawowych zadań tych specjalistycznych maszyn przemysłowych należy zszywanie ze sobą tkanin różnego typu - ciężkich, średnich i lekkich. Stębnówki doskonale sprawdzą się także wtedy, gdy tkaniny trzeba lamować, marszczyć, bądź też potrzebne są wspomniane już prace kaletnicze czy tapicerskie. Również pikowanie możliwe jest właśnie na tego typu maszynie do szycia.

Owerloki przemysłowe z kolei sprawdzają się w sytuacji, gdy konieczne jest obrzucenie krawędzi materiałów, czy też zabezpieczenie brzegów przed pruciem. Urządzenia te pozwalają ponadto na łączenie ze sobą warstw materiałów (na przykład dzianin), wszywanie tasiemek, sznurków czy gumek. Zależnie od modelu owerloka, służy on do prac uniwersalnych, lub do ciężkiego szycia. Uzupełnienie możliwości obu maszyn stanowią renderki przemysłowe, których zadaniem jest między innymi rozszywanie szwów owerlokowych, czy też podwijanie dołów i rękawów w bluzkach. Okazują się ponadto niezastąpione, jeśli chodzi o przyszywanie gumy lub szycie spodni. Do maszyn przemysłowych zaliczamy wreszcie także podszywarki, które szybko, wydajnie i niezawodnie pozwolą np. szyć ściegiem jednostronnie krytym, który nie jest widoczny na zewnętrznej warstwie materiału.

Sprzęt jakich producentów wybrać do pracowni krawieckiej?

Wyposażając atelier krawieckie lub pracownię, warto postawić na urządzenia pochodzące od renomowanych firm. Dzięki temu nie tylko zapewnimy sobie sprzęt, który będzie działał przez lata, ale także zadbamy o komfort pracy. Których producentów należy zatem wziąć pod uwagę, by dokonać właściwego wyboru?

JACK

Jedną z marek, której produkty cechują się solidnym wykonaniem i dobrą jakością, są maszyny przemysłowe Jack. Producent ten ma w swojej ofercie nie tylko jednoigłowe stębnówki - także te przeznaczone do ciężkiego szycia, ale również owerloki. Wśród nich znajdziemy 3, 4 lub 5-nitkowe maszyny, wyposażone w energooszczędny silnik AC Servo, dzięki któremu zaoszczędzimy energię, w porównaniu z maszynami przemysłowymi konkurencji, wyposażonymi w standardowy silnik. Zwieńczenie oferty marki Jack stanowią renderki, także automatyczne.

TEXI

Kolejnym producentem, oferującym solidne maszyny przemysłowe, jest Texi. Pod tym szyldem możemy zakupić stębnówki przeznaczone do pracy z lekkimi i średnimi materiałami, ale również stębnówkę cylindryczną. Do wyboru mamy zarówno jedno, jak i dwuigłowe modele, z podwójnym lub potrójnym transportem. Bogata oferta tego producenta pozwala dobrać stebnówkę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. Texi oferuje ponadto owerloki (zarówno cztero, jak i pięcionitkowe), renderkę czy też podszywarkę, do której tematu jeszcze wrócimy.

ZOJE

Choć osobom rozpoczynającym dopiero przygodę z szyciem maszynowym firma Zoje może być obca, warto jak najszybciej zapoznać się także z ofertą tego producenta. Oferowane przez nią stębnówki znajdują konkretne zastosowanie w branży tapicerskiej czy kaletniczej, a poszczególne modele nierzadko wyposażone są w licznie udogodnienia w postaci automatyki, przyspieszającej prace w zakładzie krawieckim. Maszyny te można nierzadko zakupić od razu z podstawą i blatem od producenta, co pozwala na swobodne korzystanie np. ze stębnówek do obszycia lekkich, średnich lub ciężkich materiałów.

Jakie maszyny do szycia przemysłowego warto wybrać?

Zależnie od tego, co zamierzamy zdziałać z posiadanymi materiałami, możemy wybierać spośród wyżej wymienionych kategorii maszyn przemysłowych. O ile stębnówki czy owerloki należą do dość popularnych rozwiązań, o tyle pozostałe kategorie nie są już tak dobrze znane użytkownikom, dlatego przyjrzyjmy się bliżej przykładowym modelom, by wykazać zalety i możliwości tych maszyn do zadań specjalnych:

RENDERKA JACK W4-D-01GB 3-IGŁOWA SERVO DD

Warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie oferuje renderka JACK W4-D-01GB. Urządzenie to, zwane także maszyną drabinkową, kapówką czy interlokiem, wyposażone jest w płaskie łoże i energooszczędny silnik, zamontowany w głowicy, czyli tzw. system Direct Drive. Rozwiązanie to zapewnia nie tylko cichą i niezawodną pracę maszyny, ale także pozwala na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Renderka JACK W4-D-01GB wykonuje dolny i górny przeplot oraz umożliwia prędkość szycia rzędu 5500 ściegów na minutę. Różnicowy transport urządzenia stanowi gwarancję wysokiej jakości ściegu nawet w sytuacji, gdy obszywamy bardzo delikatny materiał.

PODSZYWARKA TEXI COMPACTA

Jedną z podszywarek, na które warto zwrócić uwagę, jest produkowany przez firmę Texi model Compacta. Za jej pomocą bez trudu można podszyć takie partie garderoby, jak żakiety, spódnice czy nogawki - urządzenie to bowiem stworzone zostało do szycia średnich oraz lekkich materiałów ściegiem jednostronnie krytym. W przypadku podszywarki Texi Compacta długość ściegu wynosi od 3 do 8 milimetrów, a maksymalna prędkość szycia to do 1200 wkłuć na minutę.