Jak uszyć swoją pierwszą sukienkę - praktyczne porady i dobór sprzętu

Bez cienia wątpliwości wśród dominującej latem damskiej odzieży wyróżnić należy sukienki. Zwiewne, delikatne, wzorzyste i wielobarwne – żadna kobieta nie wyobraża sobie lata bez włożenia tego elementu garderoby. Dlaczego zatem nie podjąć się próby samodzielnego uszycia swojej pierwszej sukienki? Na pierwszy rzut oka wydawać się to może trudne lub wręcz niewykonalne – jeśli jednak odpowiednio podejdziemy do tematu i przygotujemy zawczasu odpowiedni sprzęt, akcesoria i wykrój, może się okazać godnym podjęcia wyzwaniem. Sprawdźmy zatem, jak uszyć sukienkę i w jaki sposób się do tego zabrać, by być przygotowanym na 100 procent.

Jaka maszyna będzie potrzebna do uszycia sukienki?

Urządzeniem, które stanowi podstawę naszego działania, a zarazem obowiązkowy punkt na naszej liście, jest bez wątpienia maszyna do szycia. Jeśli nie posiadamy jeszcze takiego sprzętu, warto zastanowić się, jaki model wybrać, by posłużył nam przez wiele lat. Zakładając, że dysponujemy gotówką i możemy wybrać maszynę do szycia do 1000 złotych - w tej kwocie znajdziemy spory wybór nie tylko dobrych, ale i bardzo dobrych urządzeń, które okażą się odpowiednie do uszycia naszej pierwszej sukienki.

Warto zadbać o to, by sprzęt ten cechował się metalową konstrukcją i podzespołami o dobrej jakości. Im więcej funkcji ma wybrana przez nas maszyna, tym lepiej – nawet jeśli obecnie połowa z nich jest nam niepotrzebna, w niedalekiej przyszłości mogą się one okazać niezbędne przy dalszych, bardziej zaawansowanych pracach czy wykrojach. Tym bardziej że z każdym kolejnym projektem będą rosnąć nasze umiejętności, a my będziemy chcieli stawiać sobie coraz trudniejsze wyzwania, wymagające odpowiednich narzędzi. Należy także upewnić się, jak wyglądają warunki gwarancyjne i serwis urządzenia oraz dostępność części zamiennych - jak każdy sprzęt także maszyna do szycia prędzej czy później może wymagać ingerencji i pomocy fachowców, by działała w pełni sprawnie. Tym, co jeszcze warto wziąć pod uwagę, są dodatkowe akcesoria, dołączane do wybranej przez nas maszyny do szycia. Im więcej dodatków zapewnimy sobie na starcie, tym dłużej będziemy mogli pracować na takim „podstawowym” zestawie.

Dobór pozostałych akcesoriów

Podstawowym zakupem, jakiego powinniśmy dokonać, są dodatkowe igły do maszyny do szycia. Przede wszystkim warto zgromadzić ich zapas choćby dlatego, że mogą one ulec złamaniu lub wygięciu w najmniej odpowiednim momencie. Tymczasem, posiadając pod ręką więcej igieł, sprawnie wymienimy wadliwy element i możemy kontynuować szycie bez obaw o stratę czasu. Co więcej - nawet niezłamana igła może wymagać wymiany, ponieważ się stępiła. W takiej sytuacji dalsze szycie za jej pomocą może doprowadzić do zniszczenia struktury materiału lub też zrujnowania wielu godzin naszej pracy nad projektem. Istnieją różne systemy i rodzaje igieł, dlatego konieczne jest dopasowanie ich do naszych potrzeb. W jaki sposób? W tym pomoże przygotowany przez nas poradnik opowiadający o tym, jakie igły do maszyny do szycia wybrać.

Kiedy zastanawiamy się, jak uszyć sukienkę i dobieramy odpowiednie akcesoria, igły to nie wszystko.Konieczne jest także przygotowanie odpowiednich nici. Warto pamiętać, by oprócz nitek w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru obszywanego materiału, zadbać również o kontrastujące nici. W niektórych projektach mogą się one bowiem okazać nieocenioną pomocą. W dalszej kolejności konieczne jest przygotowanie dobrych nożyczek krawieckich, którymi będziemy mogli wyciąć, zgodnie z wykrojem, odpowiednie partie materiału. Część osób stawia także na dodatkowe stopki do maszyny, podjęcie decyzji o ściegach jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań z materiałem, inni preferują stosowanie szpilek, a niektórzy wybierają także matę do krojenia. Jeśli jednak nie masz pewności, które wyżej wymienione akcesoria do szycia przydadzą się na początku Twojej przygody z maszyną i szyciem za jej pomocą, przygotowaliśmy poradnik na ten temat.

Sprzęt gotowy? Pora na materiały!

Rzecz jasna potrzebny nam będzie także wybrany przez nas materiał. W zależności od tego, jaki rodzaj sukienki zamierzamy uszyć – rozkloszowaną, prostą, dla dziecka czy też ekstrawagancki model na nietypową imprezę – dobór właściwego materiału ma ogromne znaczenie. Nie tylko ze względu na kolor lub wzór – choć to one będą przecież najbardziej widoczne podczas korzystania z sukienki. Ważny jest także rodzaj materiału, jakiego użyjemy – cięższe lub lżejsze materiały będą wyglądać przepięknie, jednak mogą okazać się trudne do wykrojenia, nie wspominając o dalszych pracach z tak wyciętymi elementami. Dlatego jeśli to nasz pierwszy projekt, warto mimo wszystko odpuścić sobie szyfon czy satynę, stawiając na uniwersalne, delikatne materiały.

Grunt to projekt – czyli skąd zdobyć wykrój?

Dobry wykrój to połowa sukcesu, dlatego warto poświęcić dostatecznie dużo czasu na poszukiwania sukienki, która nie tylko będzie wyglądać zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wykrój powinien być ponadto na tyle czytelny i zrozumiały, żebyśmy mogli samodzielnie, krok po kroku, podjąć się stojącego przed nami zadania. Większość osób stawia na początku na przygotowane np. przez Burdę wykroje – choćby takie, jak sukienka z rozszerzonym dołem i nieco przedłużonymi szwami ramion. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykroje sukienek zakupić w innym miejscu w Internecie lub zdobyć od znajomych, zakochanych w szyciu maszynowym.

Warto pamiętać również o tym, że kto pyta, nie błądzi. A kto szuka, znajduje. Jeżeli jakikolwiek etap szycia sukienki – na przykład wszycie w materiał krytego zamka – wydaje się dla Ciebie czarną magią i mimo odpowiedniego wykroju nie wiesz, jak uszyć sukienkę – nie bój się szukać w Internecie poradników lub filmików na ten temat. Instrukcja dołączona do projektu z pewnością będzie Twoim nieodłącznym przyjacielem, ale może okazać się niewystarczająca. To żaden wstyd – przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by posiłkować się dodatkowymi materiałami z sieci.

Dobrze zorganizowane miejsce pracy

Choć wiele osób zapomina o tym aspekcie, warto jeszcze przed uruchomieniem maszyny do szycia przygotować odpowiednio duże, czyste i komfortowe dla użytkownika miejsce pracy. Ułożenie wszystkich potrzebnych materiałów i akcesoriów tak, by znajdowały się pod ręką, a zarazem nie przeszkadzały podczas obszywania poszczególnych partii materiału, może w znaczny sposób nie tylko ułatwić pracę nad projektem, ale także przyspieszyć tempo przygotowywania naszej pierwszej sukienki. Dobrze jest zadbać także o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy – nie tylko za pomocą umieszczonej w maszynie do szycia lampy czy diody LED (jednej lub kilku), ale także posiłkując się zewnętrznym światłem, które pozwoli nam m.in. na dokładne odtworzenie wykroju.

Wbrew pozorom, pracochłonne i skrupulatne przygotowanie się do rozpoczęcia projektu nie jest stratą czasu. Wręcz przeciwnie, to opłacalna inwestycja czasowa, pozwalająca zaoszczędzić wiele minut na dalszych etapach, kiedy skupimy się wyłącznie na przygotowywaniu wymarzonej sukienki.