Jak uszyć swoją pierwszą sukienkę - praktyczne porady i dobór sprzętu

Bez cienia wątpliwości wśród dominującej latem odzieży wyróżnić należy sukienki. Zwiewne, delikatne, wzorzyste - żadna kobieta nie wyobraża sobie lata bez założenia tego elementu garderoby. Dlaczego zatem nie podjąć się próby samodzielnego uszycia swojej pierwszej sukienki? Wydawać się to może trudne, jeśli jednak odpowiednio podejdziemy do tematu i przygotujemy zawczasu odpowiedni sprzęt, akcesoria i wykrój, może się okazać godnym podjęcia wyzwaniem. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób się do tego zabrać, by być przygotowanym na 100 procent.

Jaka maszyna będzie potrzebna do uszycia sukienki?

Urządzeniem, które stanowi podstawę naszego działania, jest bez wątpienia maszyna do szycia. Jeśli nie posiadamy jeszcze takiego sprzętu, warto zastanowić się, jaki model wybrać, by posłużył nam przez lata. Zakładając, że dysponujemy gotówką i możemy wybrać maszynę do szycia do 1000 złotych - w tej kwocie znajdziemy spory wybór nie tylko dobrych, ale i bardzo dobrych urządzeń.

Warto zadbać o to, by sprzęt ten cechował się metalową konstrukcją i podzespołami o dobrej jakości. Im więcej funkcji ma maszyna, tym lepiej - nawet jeśli obecnie połowa z nich jest nam niepotrzebna, w niedalekiej przyszłości mogą się one okazać niezbędne przy dalszych, bardziej zaawansowanych pracach czy wykrojach. Należy także upewnić się, jak wyglądają warunki gwarancyjne i serwis urządzenia oraz dostępność części zamiennych - jak każdy sprzęt, także maszyna do szycia prędzej czy później może wymagać ingerencji, by działała w pełni sprawnie. Tym, co jeszcze warto wziąć pod uwagę, są dodatkowe akcesoria, dołączane do wybranej przez nas maszyny do szycia.

Dobór pozostałych akcesoriów

Podstawowym zakupem, jakiego powinniśmy dokonać, są dodatkowe igły do maszyny do szycia. Przede wszystkim warto zgromadzić zapas choćby dlatego, że mogą one ulec złamaniu lub wygięciu w najmniej odpowiednim momencie - posiadając więcej igieł, sprawnie wymienimy wadliwy element i możemy kontynuować szycie. Co więcej - nawet niezłamana igła może wymagać wymiany, ponieważ się stępiła. W takiej sytuacji dalsze szycie za jej pomocą może doprowadzić do zniszczenia struktury materiału, lub też zrujnowania wielu godzin naszej pracy nad projektem. Istnieją różne systemy i rodzaje igieł, dlatego konieczne jest dopasowanie ich do naszych potrzeb. W jaki sposób? W tym pomoże przygotowany przez nas poradnik opowiadający o tym, jakie igły do maszyny do szycia wybrać.

Igły to nie wszystko – konieczne jest także przygotowanie odpowiednich nici. Warto pamiętać, by oprócz nitek w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru obszywanego materiału, zadbać również o kontrastujące nici. W niektórych projektach mogą bowiem okazać się nieocenioną pomocą. W dalszej kolejności konieczne jest przygotowanie nożyczek krawieckich, którymi będziemy mogli wyciąć, zgodnie z wykrojem, odpowiednie partie materiału. Część osób stawia także na dodatkowe stopki, podjęcie decyzji o ściegach jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, szpilki, a także matę do krojenia. Jeśli jednak nie masz pewności, które wyżej wymienione akcesoria do szycia przydadzą się na początku przygody z maszyną, przygotowaliśmy poradnik na ten temat.

Sprzęt gotowy? Pora na materiały!

Rzecz jasna, potrzebny nam będzie także wybrany przez nas materiał. W zależności od tego, jaki rodzaj sukienki zamierzamy uszyć - rozkloszowaną, prostą, dla dziecka, czy też ekstrawagancki model na nietypową imprezę - dobór właściwego materiału ma ogromne znaczenie. Nie tylko ze względu na kolor - choć to on będzie najbardziej widoczny podczas korzystania z sukienki. Ważny jest także rodzaj materiału, jaki użyjemy - cięższe lub lżejsze materiały mogą wyglądać przepięknie, jednak okazać się trudne do wykrojenia, nie wspominając o dalszych pracach z tak wyciętymi elementami. Dlatego - jeśli to nasz pierwszy projekt - warto mimo wszystko odpuścić sobie szyfon czy satynę, stawiając na bardziej uniwersalne materiały.

Grunt to projekt – czyli skąd zdobyć wykrój?

Dobry wykrój to połowa sukcesu, dlatego warto poświęcić dostatecznie dużo czasu na poszukiwania sukienki, która nie tylko będzie wyglądać zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wykrój powinien być ponadto na tyle czytelny i zrozumiały, żebyśmy mogli krok po kroku podjąć się stojącego przed nami zadania. Większość osób stawia na początku na przygotowane np. przez Burdę wykroje – choćby takie, jak sukienka z rozszerzonym dołem i nieco przedłużonymi szwami ramion. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykroje zakupić w innym miejscu w Internecie, lub zdobyć od znajomych, zakochanych w szyciu maszynowym.

Warto pamiętać także o tym, że kto pyta – nie błądzi. A kto szuka, znajduje. Jeśli jakikolwiek etap szycia – na przykład wszycie krytego zamka – wydaje się dla Ciebie czarną magią, nie bój się szukać w Internecie poradników lub filmików na ten temat. Instrukcja dołączona do projektu z pewnością będzie Twoim nieodłącznym przyjacielem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by posiłkować się dodatkowymi materiałami z sieci.

Dobrze zorganizowane miejsce pracy

Choć wiele osób zapomina o tym aspekcie, warto jeszcze przed uruchomieniem maszyny do szycia przygotować odpowiednio duże, czyste i komfortowe miejsce pracy. Ułożenie wszystkich potrzebnych materiałów i akcesoriów tak, by znajdowały się pod ręką, a zarazem nie przeszkadzały podczas obszywania poszczególnych partii materiału, może w znaczny sposób nie tylko ułatwić prace nad projektem, ale także przyspieszyć tempo przygotowywania naszej pierwszej sukienki. Dobrze jest zadbać także o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy – nie tylko za pomocą umieszczonej w maszynie do szycia lampy czy diody, ale także zewnętrznym światłem, które pozwoli nam m.in. na dokładne odtworzenie wykroju.

Wbrew pozorom, pracochłonne i skrupulatne przygotowanie się do rozpoczęcia projektu nie jest stratą czasu. Wręcz przeciwnie, pozwala zaoszczędzić wiele minut na dalszych etapach, kiedy skupimy się tylko i wyłącznie na przygotowywaniu wymarzonej sukienki.

Polecamy w SZYJ.PL
Maszyna do szycia Singer 4423 Heavy Duty
SINGER 4423 HEAVY DUTY
Cena: 1099.00 
Maszyna do szycia Janome 419s ze stolikiem 3%
.JANOME 419S + STOLIK
1168.00  Cena: 1129.00 
.JANOME JUBILEE 60507 + ZESTAW 1
1103.56  Cena: 1099.00 
Zestaw 5 kompletów igieł JANOME (do tkanin, dzianin, jeansu, skóry, podwójna) 18%
ZESTAW IGIEŁ JANOME 3
48.95  Cena: 39.99 
Zestaw nici do szycia Ariadna Talia 120 Base 33%
ARIADNA TALIA ZESTAW 6
17.95  Cena: 11.99