Funkcje maszyny do szycia

Oferta maszyn do szycia jest bardzo szeroka. Często słyszymy o nowych funkcjach lub modyfikacjach funkcji już istniejących. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Czasem nie jest łatwo, szczególnie jeśli próbujemy wybrać naszą pierwszą maszynę i opisy funkcji niewiele nam mówią. A przecież to między innymi od ilości i stopnia zaawansowania funkcji zależy cena maszyny oraz jej możliwości, które będziemy mogli wykorzystać podczas wykonywania naszych szyciowych projektów.
Poniżej przeczytacie jakie funkcje możecie znaleźć w maszynach, zarówno tych podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych czy to mechanicznych, czy też komputerowych.

LICZBA I WYBÓR PROGRAMÓW ŚCIEGOWYCH

LICZBA I WYBÓR PROGRAMÓW ŚCIEGOWYCH

Liczba programów ściegowych zależy oczywiście od maszyny, którą masz. Niezależnie jednak od modelu, znajdziesz w nim z pewnością podstawowe ściegi użytkowe, bez których trudno wyobrazić sobie szycie na maszynie – ścieg prosty oraz zyg-zak. W większości podstawowych modeli maszyn znajdziesz także ścieg kryty, owerlokowy, program do obszywania dziurki, a także ściegi ozdobne. Im bardziej zaawansowana maszyna, tym więcej programów ściegowych będziesz mieć do wyboru. Pojawią się ozdobne ściegi satynowe, specjalne programy do dzianin oraz do cerowania, a także możliwość wyszywania literek i znaków specjalnych.

W domowych maszynach mechanicznych ścieg wybierasz za pomocą pokrętła, a w maszynach komputerowych za pomocą przycisków funkcyjnych. Przy wyborze maszyny nie zalecamy jednak sugerować się tylko i wyłącznie liczbą ściegów podanych przez producenta (zdarza się, że liczba ta jest zawyżona, a unikalnych ściegów jest w maszynie o kilka mniej), ponieważ nie jest to najważniejsze kryterium wyboru.

PRĘDKOŚĆ SZYCIA

PRĘDKOŚĆ SZYCIA

Szybkość, z jaką szyje maszyna, jest dla wielu bardzo istotna. Przecież im więcej wkłuć na minutę wykona, tym szybciej skończymy nasz projekt.

Prędkość pracy domowych maszyn wieloczynnościowych może przkraczać nawet 1000 wkłuć na minutę, choć wciąż przyzwoitym standardem jest prędkość na poziomie 800-860 wkłuć.

Najwyższą prędkość uzyskamy przez maksymalne dociśnięcie rozrusznika nożnego. W przypadku maszyn komputerowych wyposażonych w suwak regulacji prędkości, musimy pamiętać, żeby był on ustawiony na najwyższą wartość.

POLSKI JĘZYK MENU

POLSKI JĘZYK MENU

Mamy czasem możliwość wyboru spośród kilku dostępnych w pamięci języków. Jednak nie każdy producent zdecydował się na wprowadzenie do menu języka polskiego.
Dodać jednak należy, że obsługa wieloczynnościowych maszyn do szycia, które oferujemy w naszym sklepie jest bardzo intuicyjna i nawet jeśli nie władamy biegle np. językiem angielskim, nie powinniśmy mieć kłopotów z opanowaniem poruszania się po menu.
Tym bardziej, że złożone menu mają tylko wysokie modele maszyn komputerowych. W zdecydowanej większości maszyn zastosowano wizualizacje funkcji w postaci obrazków, dzięki którym bardzo szybko dowiemy się, z jaką funkcją mamy do czynienia.

PÓŁAUTOMATYCZNE / AUTOMATYCZNE OBSZYWANIE DZIURKI

PÓŁAUTOMATYCZNE / AUTOMATYCZNE OBSZYWANIE DZIURKI

W nowoczesnych domowych maszynach do szycia znajdziemy specjalne programy odpowiedzialne za obszycie dziurki. Rozróżnimy tu półautomatyczny oraz automatyczny sposób obszycia.
W podstawowych modelach maszyn mechanicznych spotkamy najczęściej program do półautomatycznego obszywania dziurek. Obszywanie odbywa się tu 4-stopniowo, tzn, że pomiędzy kolejnymi etapami pracy musimy odpowiednio ustawić pokrętło wyboru ściegu. W wyższych modelach maszyn mechanicznych oraz w maszynach komputerowych stosuje się program automatyczny, po ustawieniu którego maszyna wykona kompletne obszycie dziurki.
Zarówno jedna, jak i druga metoda wymaga odpowiedniej stopki, która jest zazwyczaj dołączona do wyposażenia maszyny. Stopka określa również maksymalną wielkość dziurki, jaką możemy obszyć. Do niektórych maszyn możemy również kupić dodatkowo stopkę do obszywania długich dziurek. W tym przypadku stopka nie ogranicza maksymalnej wielkości obszycia, tylko sami decydujemy, jak długa ma być dziurka.
Wyższe modele maszyn mają po kilka lub nawet kilkanaście różnych programów do automatycznego obszywania dziurki.

REGULACJA SZEROKOŚCI DZIURKI

REGULACJA SZEROKOŚCI DZIURKI

W wyższych modelach komputerowych maszyn do szycia mamy zazwyczaj kilka lub kilkanaście rodzajów obszycia dziurki.
Z reguły możemy w takich maszynach dostosować długość ściegu, którym wykonywana jest dziurka oraz szerokość obszycia dziurki. Jednak tylko w nielicznych możemy wybrać, jaką szerokość ma mieć sam otwór dziurki.
Funkcja ta pozwala na wybór szerokości dziurki spośród kilku opcji. Dostosowujemy ją, oczywiście, w zależności od potrzeb.
Kiedy szyjemy korzystając z grubszch materiałów, często używamy też grubszych, mocniejszych guzików (np przy szyciu płaszcza). Grubsze guziki oznaczają konieczność zrobienia nieco dłuższych dziurek, żeby można je było przez te dziurki przecisnąć.
Jeśli jednak nasza maszyna ma regulację szerokości dziurki, możemy po prostu dostosować jej szerokość do guzika, poszerzając ją lub zwężając, w zależności od potrzeby.

SZYCIE PODWÓJNĄ IGŁĄ

SZYCIE PODWÓJNĄ IGŁĄ

Podwójnej igły możemy używać praktycznie w każdej maszynie do szycia. Nie jest to wykonalne tylko w starszych modelach, w których sposób montażu bębenka skutecznie taką opcję uniemożliwia.
Żeby zacząć szyć podwójną igłą, musimy oczywiście taką igłę zamontować w maszynie i poprowadzić drugą nitkę górną do igły. Opcja szycia podwójną igłą sprawdza się idealnie np. podczas podwijania dzianin, czyli tam, gdzie konieczny jest ścieg elastyczny. Taki ścieg nie tylko spełni swoje zadanie, ale będzie też zdobił nasz projekt. Efektowne będą też czysto ozdobne przeszycia uzyskane za pomocą podwójnej igły (nawet podstawowy ścieg stębnowy będzie prezentował się pięknie).

Należy jednak zachować ostrożność przy ustawianiu pozycji igielnicy oraz parametrów ściegu. Ustawiona zbyt duża szerokość ściegu ozdobnego lub zyg-zaka przy zamontowanej podwójnej igle może powodować uderzanie jednej lub obu igieł o stopkę dociskową podczas pracy maszyny. Zaleca się ręczne sprawdzenie poprawności ustawień przed rozpoczęciem pracy.

W ofercie naszego sklepu znajdziecie igły podwójne o różnym rozstawie (od 2,0 do nawet 8,0mm) oraz igły potrójne. Pamiętajmy jednak, że możliwość zastosowania takich igieł zależy w dużej mierze od szerokości ściegu, jakie możemy uzyskać na naszej maszynie.

REGULACJA SZEROKOŚCI ZYG-ZAKA

REGULACJA SZEROKOŚCI ZYG-ZAKA

Podstawowe maszyny mechaniczne mają opcję regulacji szerokości zyg-zaka. W niektórych modelach jest to program określający tę szerokość, a w innych jest to płynna regulacja szerokości.
W pierwszym przypadku nie mamy wpływu na szerokość, ponieważ została ona narzucona przez producenta. W drugim, możemy płynnie zmieniać szerokość, zmieniając położenie pokrętła wyboru ściegów. Poruszamy się wówczas w przestrzeni pomiędzy programem do ściegu prostego, a programem do zyg-zaka. Im bliżej ściegu prostego będziemy, tym węższy będzie nasz zyg-zak i odwrotnie – im dalej, tym zyg-zak szerszy. Największą szerokość uzyskamy ustawiając pokrętło wyboru ściegu na program zyg-zak.

Należy jednak pamiętać, że w ten sposób regulujemy tylko szerokość zyg-zaka, a nie szerokość ściegów. Jeśli sami chcemy decydować o szerokości pozostałych ściegów, to powinniśmy wybrać maszynę z funkcją regulacji szerokości ściegów.

REGULACJA SZEROKOŚCI ŚCIEGU

REGULACJA SZEROKOŚCI ŚCIEGU

Funkcja niezbędna, jeśli chcemy samodzielnie decydować o parametrach szerokości ściegu, którego chcemy użyć.

Maszyny do szycia pozbawione tej funkcji mają programy ściegowe z taką szerokością, jaką wybrał producent. Jeśli chcesz zatem mieć wpływ na szerokość, jaką powinien mieć nie tylko zyg-zak, ale i obszycie dziurki oraz np. ozdobne ściegi, zwróć uwagę, czy maszyna, którą zamierzasz kupić ma pokrętło regulacji szerokości ściegów.

Warto zaznaczyć, że funkcja ta nie występuje tylko w przypadku niektórych podstawowych modeli maszyn mechanicznych. Wszystkie maszyny komputerowe wyposażono w regulację parametru szerokości ściegu.

Dodatkowo maszyny komputerowe, po wybraniu danego ściegu automatycznie ustawiają jego optymalną szerokość (dla każdego inną), którą można zwiększać lub zmniejszać dobierając ten parametr do swoich potrzeb.

REGULACJA DŁUGOŚCI ŚCIEGU

REGULACJA DŁUGOŚCI ŚCIEGU

Funkcja istotna, służąca do tego, żeby samodzielnie decydować, jakie parametry długości powinien mieć ścieg, którym chcesz akurat szyć.
Tej funkcji pozbawione są tylko najbardziej podstawowe maszyny mechaniczne. W pozostałych przypadkach maszyn mechanicznych oraz w maszynach komputerowych taka regulacja jest.
Dokonuje się jej ustawiając pokrętło na odpowiednią pozycję (maszyny mechaniczne) lub wybierając odpowiedni parametr długości na ekranie wyświetlacza (maszyny komputerowe).
Nowoczesne maszyny domowe w większości przypadków są już wyposażone w taką regulację. Mamy wówczas możliwość określenia długości od 0 do 4 lub 5 mm.

Ponadto w komputerowych maszynach do szycia, gdy wybierzemy ścieg, maszyna ustawi zaprogramowaną, optymalną długość ściegu (dla każdego inną), którą można dowolnie zmieniać na swoje potrzeby.

SZYCIE WSTECZ

SZYCIE WSTECZ

Przycisk szycia wstecz, to rzecz, którą możesz znaleźć praktycznie w każdej maszynie do szycia. Najczęściej znajduje się on na frontowym panelu po prawej stronie lub bezpośrednio nad igielnicą. Przycisku tego używamy, gdy chcemy zabezpieczyć ścieg podczas jego rozpoczynania oraz kończenia. Służy on również do zmiany kierunku szycia, co przydaje się np. przy cerowaniu odzieży. Należy wspomnieć, że bardziej zaawansowane modele komputerowych maszyn mają do cerowania specjalny program.

WIELOKIERUNKOWY TRANSPORT

WIELOKIERUNKOWY TRANSPORT

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że maszyna potrafi szyć w przód i w tył. Taką możliwość spotkamy praktycznie w każdej maszynie do szycia.
W niektórych modelach maszyn komputerowych możemy już spotkać funkcję transportu wielokierunkowego. Oznacza to, że maszyna z tą funkcją potrafi szyć również w bok.

Podczas wykorzystywania funkcji szycia w bok mamy do dyspozycji bardzo ograniczoną liczbę ściegów, ale opcja szycia ściegiem prostym lub zyg-zakiem w lewo i prawo oraz możliwość wyszywania dekoracyjnych ściegów o szerokości do 40 mm może okazać się bardzo przydatna.

MANUALNY OBCINACZ NITEK

MANUALNY OBCINACZ NITEK

Manualny obcinacz nitek, to mały nożyk umieszczony na korpusie maszyny. Umieszczony jest z reguły z lewej strony obudowy maszyny do szycia. Z powodzeniem zastępuje nożyce w momencie, kiedy po zakończonym ściegu chcemy obciąć nitkę.
Przeciągając materiał, który skończyliśmy szyć przez bezpiecznie zamontowany nożyk, jednym ruchem ręki obetniemy zarówno nić górną, jak i dolną nić bębenkową. Wbudowany obcinacz przyda nam się także, kiedy będziemy chcieli pozbyć się postrzępionych końcówek nici w celu np. łatwiejszego nawlekania igły.
Bardziej zaawansowane modele maszyn do szycia mają również nożyk zamontowany bezpośrednio przy szpulowniku, co pozwala na szybkie i sprawne obcinanie nici po szpulowaniu.

NAWLEKACZ IGŁY

NAWLEKACZ IGŁY

Funkcja, dzięki której nawlekanie igły przestanie być zajęciem zarezerwowanym tylko dla osób z sokolim wzrokiem.
Nawlekacz igły, to urządzenie, które w prosty sposób pomoże w przewleczeniu nitki przez oko igły. W zależności od modelu maszyny wyróżniamy nawlekacze manualne, które ręcznie musimy opuścić i poprowadzić odpowiednio nitkę oraz nawlekacze automatyczne, które nawlekamy, a następnie jednym ruchem opuszczamy i nawlekamy igłę.
W bardzo zaawansowanych modelach maszyn do szycia, maszyno-hafciarkach oraz hafciarkach spotkamy się także z nawlekaczem elektronicznym, który po nawleczeniu i wciśnięciu przycisku sam wykonuje zadanie.
Niezależnie od stopnia zaawansowania, nawlekacz jest to bardzo przydatne narzędzie, które pomoże zaoszczędzić czas oraz pozwoli skupić się na tworzeniu projektu, a nie nawlekaniu kolejnej nici.

REGULACJA NAPRĘŻENIA NICI

REGULACJA NAPRĘŻENIA NICI

Pokrętło regulacji naprężenia nici górnej znajduje się na czole maszyny nad igielnicą lub na panelu górnym (czasem pod pokrywą górną maszyny). W zaawansowanych modelach maszyn komputerowych zdarza się, że fizyczne pokrętło zastąpione zostaje komputerową regulacją, a nawet automatyczną - dostosowującą się do grubości szytego materiału i prędkości szycia.
Naprężenie nici górnej jest niezwykle istotne, jeśli chcemy, żeby ścieg wyglądał perfekcyjnie. Należy je dostosowywać do materiału, który szyjemy, jego grubości, ilości przeszywanych warstw, a także metody szycia oraz rodzaju używanych nici. Idealne naprężenie, to takie, gdy podczas szycia dwóch warstw materiału ściegiem prostym, nici górna i dolna wiążą się między warstwami. Jeśli zakres regulacji nici górnej jest niewystarczający do uzyskania optymalnego naprężenia, przeprowadzamy wówczas regulację za pomocą śrubek w bębenku. Z tej metody korzystamy również, kiedy nić bębenkowa rozwija się zbyt łatwo lub zbyt opornie.

REGULACJA DOCISKU STOPKI

REGULACJA DOCISKU STOPKI

Regulacja ta odpowiada za siłę docisku stopki do ząbków transportera, czyli ma bardzo istotny wpływ na transport materiału podczas pracy na maszynie.
Za regulację odpowiada pokrętło, które znajdziemy nad stopką dociskową. Ustawienie większej wartości oznacza zwiększenie docisku i odwrotnie, a im więcej jest stopni regulacji, tym dokładniej jesteśmy w stanie ustawić pożądany docisk. W zaawansowanych modelach maszyn komputerowych fizyczne pokrętło zastąpione jest sterowaniem elektronicznym z poziomu wyświetlacza maszyny.
Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku producenci określają tzw wartość 'auto', czyli wartość, która będzie odpowiednia dla większości standardowych materiałów (tak ustawioną wartość na stałe mają maszyny bez możliwości regulacji tego parametru).

To, czy będziesz potrzebować tej funkcji, zależy w dużej mierze od tego, jakich materiałów będziesz używać. Jeśli chcesz szyć materiały bardzo cienkie np. jedwabie lub grube i sztywne, zszywać kilka warstw razem, szyć skóry, skaje i inne materiały trudne w transporcie, a także dzianiny i tkaniny rozciągliwe, wtedy opcja regulacji bardzo się przyda i warto zwrócić uwagę przed zakupem, czy maszyna taką funkcję ma.

CZUJNIK GRUBOŚCI MATERIAŁU

CZUJNIK GRUBOŚCI MATERIAŁU

Funkcja pozwalająca o wiele lepiej radzić sobie ze zszywaniem materiałów o zróżnicowanej grubości.
Dzięki wbudowanemu czujnikowi maszyna wykrywa grubość materiału podczas szycia i automatycznie dopasowuje siłę docisku stopki.
Pozwala to uzyskać piękny, równy ścieg podczas łączenia materiałów o różnej grubości, czy np. przeszywaniu zgrubień na jeansach.

Wiemy, że kluczem do sukcesu podczas szycia zgrubień, czy łączenia materiałów o różnej grubości jest ułożenie stopki równolegle do płytki ściegowej oraz odpowiedni docisk.
Dotychczas regulacja odbywała się ręcznie - za pomocą pokrętła/przycisku regulacji docisku oraz przycisku blokującego stopkę we właściwej pozycji. Automatyzacja tego procesu pozwoli pracować nieco wygodniej i szybciej.

PODWÓJNY WZNIOS STOPKI

PODWÓJNY WZNIOS STOPKI

Z podstawowej funkcji podnoszenia stopki dociskowej korzystamy bardzo często podczas pracy – kiedy chcemy włożyć/wyciągnąć materiał, czy np. zmienić kierunek szycia.
Niemal każda maszyna do szycia ma możliwość dodatkowego podniesienia stopki dociskowej. Żeby podnieść stopkę wyżej, przesuwamy dźwignię do podnoszenia stopki w jeszcze wyższą pozycję. W tym momencie możemy wyróżnić dwa rodzaje podwójnego wzniosu stopki.
Pierwszy, to bardzo popularny i często wykorzystywany sposób, w którym, żeby zachować dodatkowo podniesioną stopkę, musimy fizycznie przytrzymać dźwignię w najwyższej pozycji.
Rodzaj drugi spotkamy w wyższych modelach maszyn komputerowych. Nie będziemy musieli w nich fizycznie przytrzymywać dźwigni – po podniesieniu pozostanie ona na pozycji podwójnego wzniosu.
Pomimo widocznej różnicy, obie metody spełniają jednak bardzo podobne zadanie – zwiększają przestrzeń pomiędzy podniesioną stopką a płytką ściegową. Ta funkcja pomaga nam np. kiedy szyjemy bardzo grube materiały. Dzięki dodatkowej możliwości podniesienia stopki, możemy dużo wygodniej ułożyć szyty materiał przed dociśnięciem go do płytki ściegowej. Dużo wygodniej korzysta się również ze stopki do obszywania dziurek. Funkcja jest też przydatna, kiedy dokonujemy wszelkich działań w bezpośrednim sąsiedztwie płytki ściegowej – jak zmiana bębenka, czy demontaż płytki.

Na naszej stronie symbolem podwójnego wzniosu oznaczyliśmy tylko te maszyny, w których dźwignia po przełączeniu na wyższą pozycję, nie wymaga fizycznego przytrzymania.

OŚWIETLENIE

OŚWIETLENIE

Oświetlenie pola pracy jest niezwykle istotną rzeczą, szczególnie, jeśli przy maszynie spędzamy dużą liczbę godzin.
Niemal każdy model wyposażony jest w źródło oświetlenia. Takim źródłem może być np. 15-watowa żarówka lub energooszczędny LED. W nowszych modelach maszyn producenci korzystają najczęściej z drugiej opcji. LEDowe oświetlenie charakteryzuje się mniejszym poborem energii oraz dużo dłuższą żywotnością. Należy też wspomnieć, że LED wydziela znaczniej mniej ciepła od zwykłej żarówki, co niewątpliwie zwiększa komfort wielogodzinnej pracy przy maszynie.
Bardzo popularnym i często spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie źródła oświetlenia centralnie nad miejscem pracy, czyli tuż przy igielnicy maszyny. W bardziej zaawansowanych modelach możemy spotkać się z kilkoma źródłami oświetlenia. Nowoczesne LEDy oświetlają tam również przestrzeń pomiędzy igielnicą, a korpusem maszyny, a czasem także przestrzeń przed maszyną.

WBUDOWANY SZPULOWNIK

WBUDOWANY SZPULOWNIK

Wbudowany szpulownik, to bardzo pomocna funkcja. Służy on do nawijania nici bębenkowej na szpulkę. W tym celu umieszczasz pustą szpulkę na trzpieniu szpulownika, przełączasz maszynę na tryb szpulowania i wykonujesz krok po kroku punkty zawarte w instrukcji obsługi. Po zakończeniu nawijania, gotową szpulkę możesz z powrotem umieścić w koszu chwytacza i kontynuować szycie swojego projektu. Niektóre zaawansowane modele maszyn komputerowych mają niezależny system szpulowania, który pozwoli Ci nawinąć szpulkę bez konieczności przerywania pracy na maszynie.

CZUJNIK ZERWANIA NICI

CZUJNIK ZERWANIA NICI

Zdarza się czasem, że podczas szycia nitka skończy się, albo zerwie. Co wtedy?

Wtedy, jeśli maszyna jest wyposażona w czujnik zrywu nitki - zatrzyma się, a użytkownik zostanie powiadomiony odpowiednim komunikatem, że nić została zerwana/skończyła się.

Funkcja ta nie należy może do najważniejszych, ponieważ szyjąc widzimy, kiedy nić się kończy lub zrywa, ale w dobie coraz bardziej wymyślnych wzorów ściegów i możliwości zapamiętywania ciągów wzorów przez maszyny, może się zdarzyć, że oddalimy się od maszyny w trakcie pracy, a wtedy, w razie potrzeby, czujnik zrywu zatrzyma pracę maszyny.

Najczęściej spotkamy tą funkcję w maszyno-hafciarkach, ale dostępna jest już również w niektórych wysokich modelach maszyn wielofunkcyjnych.

WOLNE RAMIĘ

WOLNE RAMIĘ

Opcja wolnego ramienia w maszynie jest bardzo pomocna, kiedy chcesz szyć po obwodzie. Dzięki wolnemu ramieniu dużo łatwiej wszyjesz rękawy, czy podwiniesz nogawki w spodniach. Wolne ramię jest też nieocenione przy szyciu odzieży dziecięcej, którą, ze względu na rozmiary, dużo trudniej szyje się na maszynach pozbawionych tej opcji. Żeby skorzystać z tej funkcji wystarczy zdemontować wysuwany stolik maszyny. Na wolnym ramieniu często możesz znaleźć dźwignię wyłącznika ząbków transportera, jeśli maszyna taką funkcję ma. Obecnie jest to jedna z podstawowych rzeczy, którą znajdziesz w niemal każdej domowej maszynie do szycia.

STOLIK POWIĘKSZAJĄCY POLE PRACY

STOLIK POWIĘKSZAJĄCY POLE PRACY

Stolik powiększający pole pracy jest jednym z akcesoriów, których nie spotkamy przy każdej maszynie do szycia - jest dedykowany dla konkretnego modelu lub serii maszyn i może występować w wyposażeniu standardowym lub jako dodatek do dokupienia w razie potrzeby.
Przydaje się, kiedy szyjemy większe fragmenty materiału, które pod wpływem rozmiarów i swojej wagi ściągają nam materiał utrudniając jego równe prowadzenie.
Dzięki stolikowi zyskujemy dużo większe pole pracy. Wielkość stolika zależy od konkretnego modelu maszyny, podobnie jak elementy wykończenia (np nóżki stolika mogą być wykręcane lub składane, podklejone gumowaną powierzchnią lub nie, może być naniesiona podziałka z zaznaczonymi odległościami).

OTWIERANA POKRYWA BOCZNA

OTWIERANA POKRYWA BOCZNA

Funkcja, której nie spotkamy we wszystkich maszynach, a która znacznie ułatwi nam takie czynności jak oliwienie igielnicy, czyszczenie szarpaka, czy wymianę żarówki - czyli podstawowe czynności związane z konserwacją maszyny.
W zdecydowanej większości modeli maszyn do szycia, żeby dostać się pod pokrywę boczną, należy odkręcić śrubę lub śruby i zdjąć pokrywę. W modelach, które mają opisywaną funkcję, pokrywa znajduję się na zawiasach, dzięki czemu bez użycia dodatkowych narzędzi możemy ją łatwo otworzyć.
Funkcja nie jest niezbędna do właściwego funkcjonowania maszyny do szycia, ale znacznie ułatwia proces czyszczenia i konserwacji.

CHWYTACZ

CHWYTACZ

Chwytacz, to element maszyny, który odpowiada za wiązanie nici podczas szycia. W maszynach domowych spotkamy dwa rodzaje chwytaczy – wahadłowy i rotacyjny. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest czas potrzebny na wymianę szpulki. W maszynach z chwytaczem rotacyjnym cały proces wymiany szpulki przebiega dużo sprawniej, a sama szpulka wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, co, zdaniem wielu, odpowiada za cichszą pracę maszyny. Chwytacz rotacyjny jest rozwiązaniem nowszym. Spotkamy go w większości nowych modeli domowych maszyn do szycia.

MECHANIZM TRANSPORTU

MECHANIZM TRANSPORTU

Mechanizm transportu pełni jedną z najistotniejszych funkcji w maszynie do szycia. Jest to rzecz odpowiedzialna za podawanie materiału, czyli mechanizm, dzięki któremu materiał włożony pod stopkę dociskową przesuwa się podczas pracy maszyny.

Producenci starają się udoskonalać transport, aby poruszał się w sposób umożliwiający jak najbardziej równomierne podawanie materiału. Efektem tej pracy są nowoczesne mechanizmy SFS, czy SFS+ (w Janome), czy np. BOX FEED (w maszynach Juki) lub SFDS (w maszynach firmy Brother).

Różnicą jaką możemy zaobserwować, jest liczba ząbków transportera. Maszyny z większą liczbą ząbków (np. z siedmioma), mają więcej punktów transportu, a więc będą nieco precyzyjniej podawać materiał, a dzięki temu lepiej sprawdzać się przy szyciu np. ściegów ozdobnych. Przy podstawowych ściegach użytkowych różnica nie będzie zbyt widoczna.

WYŁĄCZANY TRANSPORT

WYŁĄCZANY TRANSPORT

Wyłącznik ząbków transportera to w większości przypadków dźwignia umieszczona na wolnym ramieniu maszyny. Po jej przesunięciu ząbki transportera zostają opuszczone i nie biorą udziału w pracy maszyny, a co za tym idzie, materiał nie jest przesuwany. W niektórych zaawansowanych modelach maszyn komputerowych tą funkcją steruje się elektronicznie.

Taka opcja przydaje się podczas cerowania oraz kiedy chcemy „malować” po tkaninie, czyli wyszywać przeróżne wzory „z wolnej ręki”. Zarówno cerowanie jak i „malowanie” odbywa się przy udziale specjalnej stopki do haftowania, która współpracuje z igielnicą, gwarantując doskonałą jakość ściegu.
Niektóre podstawowe modele maszyn mechanicznych nie są wyposażone w funkcję wyłączania transportu, ale większość z nich ma w zestawie akcesoriów specjalną płytkę, która przykrywa ząbki transportera i spełnia dzięki temu podobną funkcję, pozwalając na pracę bez użycia ząbków.

GÓRNY TRANSPORT

GÓRNY TRANSPORT

Funkcja stworzona po to, żeby żaden materiał – szczególnie ten trudny w transporcie – nie sprawiał kłopotów podczas pracy na maszynie.
Dzięki niej materiał jest podawany nie tylko przez ząbki transportera znajdującego się pod płytką ściegową, ale też dzięki ząbkom górnego transportu.
Funkcjonuje kilka rozwiązań tematu górnego transportu. W niektórych maszynach jest on zamontowany na stałe. W tym przypadku opuszczamy go, kiedy zajdzie taka potrzeba i – po zainstalowaniu odpowiedniej stopki – możemy cieszyć się podwójnym transportem w naszej maszynie.
Innym rozwiązaniem jest górny transport, który przykręcamy do igielnicy i zakładamy na specjalny trzpień.
Maszyny, które nie mają tej funkcji możemy wyposażyć w stopkę z górnym transportem, która również spełni swoje zadanie.

Możemy spotkać się z różnymi nazwami określającymi górny transport, ale zadanie dla wszystkich jest takie samo – sprawić, żeby trudne w transporcie materiały, jak np. skóra, skaj, winyl czy tiul oraz wszelkie materiały elastyczne były transportowane równo, bez przesuwania i marszczenia warstw.

REGULACJA PODAWANIA GÓRNEJ WARSTWY MATERIAŁU

REGULACJA PODAWANIA GÓRNEJ WARSTWY MATERIAŁU

Funkcja przydatna podczas łączenia ze sobą materiałów o różnych właściwościach. Szczególnie chętnie sięgniemy po nią przy zszywaniu razem tkaniny z dzianiną np. bawełny z minky czy podczas wszywania zamka do wyrobów dzianinowych. Dodatkowo pokochają ją wszyscy pasjonaci pikowania (patchworku).
Dzięki tej regulacji wpływamy na ilość podawania górnej warstwy materiału. I w zależności od potrzeby zwiększamy ją lub zmniejszamy uzyskując pożądany efekt.

Ważne: funkcja ta występuje tylko w maszynach z wbudowanym górnym transportem.

WYŚWIETLACZ

WYŚWIETLACZ

Wyświetlacz to opcja, która pojawia się praktycznie w każdej maszynie komputerowej.

W zależności od modelu może to być wyświetlacz LEDowy lub LCD, dotykowy lub wyposażony w klawisze funkcyjne. Zdarza się też, że namiastkę wyświetlacza mają niektóre modele maszyn mechanicznych. Nie jest to elektroniczny wyświetlacz, ale również spełnia jego podstawowe funkcje.

Z wyświetlacza można odczytać np. numer wybranego ściegu, podpowiedź jakiej stopki użyć, informacje o długości i szerokości ściegu. W bardziej zaawansowanych modelach maszyn komputerowych za pomocą dotykowego wyświetlacza odbywa się całe sterowanie maszyną i jej opcjami, a więc wyświetlają się nie tylko parametry wybranego ściegu, ale również wszystkie opcje menu.

PODPOWIEDŹ JAKIEJ STOPKI UŻYĆ

PODPOWIEDŹ JAKIEJ STOPKI UŻYĆ

Funkcja, która pozwoli zapobiec użyciu niewłaściwej stopki podczas szycia.
W maszynach z tą funkcją, po wybraniu ściegu na wyświetlaczu pokazuje się ikona oraz oznaczenie stopki, której użycie zaleca producent. Dzięki temu trudniej popełnić jest błąd, szczególnie początkującym osobom.

Użycie niewłaściwej stopki nie zawsze skutkuje dużymi konsekwencjami. Czasem nic złego się nie dzieje, a czasem pogarsza się jakość ściegu. Są jednak przypadki, w których przy założeniu niewłaściwej stopki, może dojść do złamania igły, a niekiedy nawet do uszkodzenia maszyny, dlatego też zaleca się przed rozpoczęciem szycia zwrócenie szczególnej uwagi na typ założonej stopki.

To udogodnienie dostępne jest w większości komputerowych maszyn do szycia oraz w niektórych wysokich modelach maszyn mechanicznych.

PRZYCISK START/STOP

PRZYCISK START/STOP

Przycisk ten spełnia takie samo zadanie jak rozrusznik nożny.
Znajdziemy go najczęściej na froncie obudowy maszyny, po lewej stronie, tuż nad igielnicą.
W maszynach, które mają tę funkcję możemy wybrać sposób wystartowania i zatrzymania pracy maszyny.
Jeśli zdecydujemy się na szycie przy udziale rozrusznika nożnego, przycisk start/stop pozostanie nieaktywny. Jeśli jednak odłączymy rozrusznik nożny, jego funkcje przejmie wspomniany przycisk.
Regulacja prędkości szycia odbywa się w tym przypadku za pomocą specjalnego suwaka, a sam przycisk może być dodatkowo wyposażony w funkcję slow motion.
Dodatkowo, w wyższych modelach maszyn, przycisk ten jest dodatkowo podświetlany i swoim kolorem informuje nas o gotowości maszyny lub jej braku (np. kiedy stopka dociskowa jest podniesiona).

SLOW MOTION

SLOW MOTION

Funkcję Slow Motion znajdziesz w większości maszyn komputerowych wyposażonych w przycisk start/stop.
Włącza się ją przytrzymując przycisk start/stop. Maszyna szyje wówczas powoli, a rozpędza się do ustawionej prędkości dopiero po zwolnieniu przycisku. Analogicznie wygląda sytuacja, jak chcemy zakończyć ścieg. Wciskając i przytrzymując przycisk start/stop podczas pracy, maszyna najpierw powróci do bardzo wolnego szycia, a dopiero po zwolnieniu przycisku zatrzyma się (w niektórych maszynach przycisk działa tylko w momencie startu maszyny).
Funkcja ta przydaje się najbardziej osobom początkującym, ale jest też bardzo pomocna w momencie, kiedy chcemy zachować jak największą precyzję szycia.

SUWAK REGULACJI PRĘDKOŚCI SZYCIA

SUWAK REGULACJI PRĘDKOŚCI SZYCIA

Suwak regulacji prędkości szycia mają maszyny komputerowe, na których można szyć bez udziału rozrusznika nożnego, czyli takie wyposażone w przycisk start/stop oraz niektóre wysokie modele maszyn mechanicznych.
Za pomocą suwaka ustawimy prędkość, jaką maszyna osiągnie po wciśnięciu przycisku start/stop. Możemy oczywiście dowolnie regulować prędkość podczas pracy maszyny i dostosowywać ją do aktualnych potrzeb.
Suwak prędkości bierze również aktywny udział podczas szycia z udziałem rozrusznika nożnego. Wartość, jaką ustawimy na suwaku przekłada się w tym przypadku na maksymalną prędkość, jaką uzyskamy za pomocą rozrusznika nożnego.
W większości modeli maszyn suwak ten jest odpowiedzialny również za prędkość pracy szpulownika.

AUTOMATYCZNE RYGLOWANIE

AUTOMATYCZNE RYGLOWANIE

W maszynach do szycia najczęściej spotkamy się z dwoma rodzajami automatycznego ryglowania ściegu. Oba spełniają podobne zadanie – służą do zabezpieczenia ściegu na początku oraz na jego końcu.
Automatyczne ryglowanie oznaczone symbolem okręgu, to funkcja, po włączeniu której maszyna wykona mocowanie ściegu niemalże w miejscu, na bardzo niewielkiej przestrzeni. Taka opcja przydaje się np. podczas zakańczania ściegów ozdobnych. Po wciśnięciu przycisku ryglowania maszyna najpierw dokończy wyszywany wzór, a następnie wykona mocowanie. Funkcja ta nie wzmacnia w żaden sposób uszytego ściegu.
Opcja automatycznego ryglowania oznaczona symbolem zyg-zaka ma podobne zastosowanie, jednak nie jest wskazane używanie jej do zakańczania ściegów ozdobnych. Po włączeniu tej funkcji maszyna wykonuje kilka ściegów szyjąc wstecz, a następnie powraca do miejsca, w którym funkcja została aktywowana i kończy pracę. Dzięki temu wzmacniamy i zakańczamy ścieg jednocześnie. Podobny efekt możemy uzyskać korzystając z przycisku szycia wstecz.

Bardziej zaawansowane maszyny komputerowe mają dedykowane programy z opcjami zakańczania ściegu. Należy też zaznaczyć, że „ryglowanie” jest nazwą potoczną i nie do końca oddającą istotę rzeczy, a prawdziwy „rygiel” wykonuje się nieco inaczej, często za pomocą specjalnego programu w maszynie.

AUTOMATYCZNE PODNOSZENIE STOPKI

AUTOMATYCZNE PODNOSZENIE STOPKI

Automatyczne podnoszenie stopki jest obecnie spotykane tylko w najwyższych modelach maszyn komputerowych.
Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy już szukać dźwigni chcąc podnieść stopkę, tylko wciskamy dedykowany przycisk na panelu maszyny.
Możemy również zaprogramować maszynę, aby stopka samoistnie podnosiła się po zakończeniu szycia danego odcinka.
Funkcja nie należy może do tych niezbędnych, ale stanowi wygodne rozwiązanie, które pozwoli na nie odrywanie rąk od pracy.

AUTOMATYCZNE POZYCJONOWANIE IGŁY

AUTOMATYCZNE POZYCJONOWANIE IGŁY

Automatyczne pozycjonowanie igły to funkcja często spotykana w komputerowych maszynach do szycia. Pozwala nam za pomocą jednego przycisku zmienić pozycję igły na najwyższą lub najniższą.
W zależności od naszych potrzeb, możemy w ustawieniach maszyny zaprogramować pozycję, w jakiej igła będzie się zatrzymywać po zwolnieniu rozrusznika nożnego lub wciśnięciu przycisku „stop”. Jeśli mamy w planach wykonywać obroty na igle, czyli zmieniać kierunek szycia, możemy ustawić maszynę, żeby po zatrzymaniu szycia pozostawiała igłę w dolnej pozycji, wbitą w materiał. Wtedy wystarczy podnieść stopkę dociskową i obrócić materiał bez obawy, że nie trafimy dokładnie w miejsce, gdzie przed chwilą skończyliśmy szyć.
Pamiętajmy jednak, że niezależnie od ustawienia aktualnie zaprogramowanego w maszynie, możemy zmienić pozycję igły za pomocą jednego przycisku znajdującego się na korpusie maszyny.

SWOBODNY OBRÓT NA IGLE

SWOBODNY OBRÓT NA IGLE

Automatyczna funkcja ułatwiająca wykonywanie obrotu na igle.

Po jej włączeniu igła zatrzyma się w pozycji dolnej, a stopka zostanie automatycznie podniesiona, co ułatwi i przyspieszy nam wykonanie obrotu na igle.

Funkcja ta stanowi doskonałe uzupełnienie automatycznego pozycjonowania igły. Docenią ją szczególnie Ci, którzy często zmieniają kierunek szycia. Automatyzacja procesu ustawiania igły w pozycji dolnej z jednoczesnym podnoszeniem stopki pozwoli na szybszą pracę i wyeliminuje możliwość "zgubienia" ściegu podczas zmiany kierunku szycia.

PRZYCISK WYBORU ŚCIEGÓW DLA PODWÓJNEJ IGŁY

PRZYCISK WYBORU ŚCIEGÓW DLA PODWÓJNEJ IGŁY

Wiemy, że nie każdy ścieg damy radę wykorzystać do szycia podwójną igłą. Dzięki przyciskowi wyboru ściegów do szycia podwójną igłą, nie musimy uczyć się tych ściegów na pamięć.
Po wciśnięciu przycisku maszyna zablokuje ściegi, których użyć szyjąc podwójną igłą się nie da. Zostanie także ograniczona maksymalna szerokość pozostałych ściegów. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której łamiemy igłę lub uszkadzamy maszynę, ponieważ wybraliśmy niewłaściwy lub zbyt szeroki ścieg do szycia z użyciem podwójnej igły.
Pamiętać jednak należy o bardzo ważnej rzeczy – w większości maszyn jako igłę podwójną producent potraktował igłę o rozstawie 2 mm. W naszym sklepie dostępne są również igły podwójne o rozstawie 4, 6, a nawet 8mm. Oznacza to, że korzystając z igieł szerszych niż 2 mm z pewnością będziemy musieli dodatkowo ograniczyć szerokość ściegu oraz zachować ostrożność, ponieważ nie wszystkie dostępne ściegi będziemy mogli wykorzystać.

AUTOMATYCZNE OBCINANIE NICI

AUTOMATYCZNE OBCINANIE NICI

Przycisk automatycznego obcinania nici jest olbrzymim ułatwieniem dla użytkownika. Znajdziemy go w bardziej zaawansowanych modelach maszyn komputerowych.
Funkcja ta pozwala nam na obcięcie obu nici, górnej i dolnej, za pomocą jednego przycisku. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie niż np. manualny obcinacz umieszczony na obudowie, czy obcinanie za pomocą nożyczek.
Pozwala na oszczędność przede wszystkim czasu, ale też oszczędność materiałów, ponieważ zamontowane pod płytką ściegową nożyki obcinają nici tuż przy materiale, dzięki czemu po podniesieniu stopki i wyciągnięciu materiału otrzymujemy idealny efekt.

Jeśli maszyna ma również funkcję automatycznego ryglowania, daje nam to fantastyczne połączenie. Mamy wówczas perfekcyjnie związane, równo obcięte nitki, a efekt naszej pracy jest bardzo estetyczny.

NOŻNY OBCINACZ NICI

NOŻNY OBCINACZ NICI

Nożny obcinacz nici to kolejne udogodnienie zaczerpnięte z maszyn przemysłowych. Działa na takiej samej zasadzie, jak przycisk automatycznego obcinania nici na panelu maszyny, z tą różnicą, że do wykonania tej samej czynności, czyli do obcięcia nici nie musimy odrywać rąk od szytego materiału.
Przycisk dający sygnał maszynie do obcięcia nici znajduje się w tylnej części rozrusznika, którym startujemy maszynę. Naciskając rozrusznik klasycznie, powodujemy pracę maszyny. Jeśli jednak naciśniemy piętą na jego tylni fragment, maszyna obetnie obie nici – górną i spodnią. W niektórych modelach spotkamy obcinacz w postaci osobnego przycisku nożnego, który podłączamy do rozrusznika lub bezpośrednio do gniazda w maszynie.
Taki przycisk jest dużym ułatwieniem dla użytkownika. Sprawdza się perfekcyjnie np. kiedy używamy ramy do quiltingu.
Jest również dużo wygodniejszy oraz pozwala na oszczędność czasu i materiałów, ponieważ zamontowane pod płytką ściegową nożyki obcinają nici tuż przy materiale. Dzięki temu, po wyciągnięciu materiału spod stopki otrzymujemy bardzo estetyczny efekt.

Niektóre maszyny mają możliwość podłączenia nożnego obcinacza, ale nie zostały w niego wyposażone fabrycznie. Do takich maszyn obcinacz możemy dokupić opcjonalnie.

PODNOŚNIK KOLANOWY

PODNOŚNIK KOLANOWY

W wyższych modelach domowych maszyn do szycia, producenci często sięgają do rozwiązań technicznych wykorzystywanych w maszynach przemysłowych. Możliwość skorzystania z podnośnika kolanowego w domowej maszynie do szycia jest doskonałym tego przykładem.
Podnośnik kolanowy jest to odpowiednio wygięty i wykończony pręt. Końcówkę pręta montujemy w maszynie, w specjalnie do tego przeznaczonym otworze. Po poprawnym zamontowaniu, jego drugi koniec znajduje się na wysokości naszych kolan (kiedy siedzimy przy stole z maszyną).
Przesunięcie podnośnika kolanem powoduje podniesienie się stopki dociskowej i uwolnienie znajdującego się pod nią materiału. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania nie musimy odrywać rąk od pracy, kiedy chcemy wyciągnąć materiał lub zmienić kierunek szycia, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu w trakcie pracy.

Podnośnik może być dołączony w zestawie z maszyną lub może funkcjonować jako akcesorium dodatkowe, które możemy do naszej maszyny dokupić.

FUNKCJA WYSZYWANIA LITER I CYFR

FUNKCJA WYSZYWANIA LITER I CYFR

Funkcję wyszywania liter i cyfr spotkamy w bardziej zaawansowanych maszynach komputerowych.
Pożądane litery, cyfry lub znaki specjalne mają swoje numery i wybieramy je tak, jak wybiera się każdy inny ścieg. W zależności od maszyny, mamy do dyspozycji jeden lub kilka rodzajów czcionek, duże lub duże i małe litery, a czasem także więcej niż jeden alfabet.
Niektórzy producenci wyposażyli swoje maszyny w polską czcionkę, co oznacza, że litery jak np. ś, ć, czy ń stały się dostępne i możliwe do wyszycia.
Maksymalna wysokość wyszywanych liter uzależniona jest od możliwości maszyny. Im większa szerokość ściegu dostępna w maszynie, tym wyższe będą litery.

Dzięki tej funkcji będziemy mogli profesjonalnie personalizować swoje projekty lub gotowe ubrania, wyszywając na nich inicjały, monogramy literowe lub np. całe imiona.

MOŻLIWOŚĆ WYSZYWANIA POLSKICH LITER

MOŻLIWOŚĆ WYSZYWANIA POLSKICH LITER

Niektórzy producenci nie poprzestali na wprowadzeniu funkcji wyszywania liter i cyfr i dostosowali swoje maszyny do naszych potrzeb, wprowadzając do nich polskie znaki.
Dzięki możliwości wyszywania liter mamy nie tylko dodatkowe ściegi do ozdabiania odzieży ale również możliwość personalizowania swoich projektów wyszywając np. imiona. Wybierając maszynę z polskim alfabetem, wyrazy, w których występują znaki charakterystyczne dla naszego języka, a więc: ą, ę, ó, ł, ś, ć, ń, ż, czy ź, przestaną być niemożliwe do wyszycia.

PAMIĘĆ DO ZAPISYWANIA WZORÓW

PAMIĘĆ DO ZAPISYWANIA WZORÓW

Z tą funkcją w maszynie do szycia możemy zapisać w pamięci urządzenia ściegi. W takiej kolejności, w jakiej maszyna będzie je miała przeszyć.
Będzie to dla nas duże ułatwienie, kiedy będziemy chcieli wyszyć np. swoje imię. Wtedy wystarczy wpisać do pamięci maszyny w odpowiedniej kolejności numery ściegów odpowiadające właściwym literom, a po rozpoczęciu pracy maszyna wyszyje zapamiętany wzór. Podobnie sytuacja wygląda z innymi ściegami.
Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie numery programów ściegowych damy radę wpisać do pamięci. Bez kłopotów zapiszemy ściegi ozdobne oraz litery, jednak nie będzie to możliwe w przypadku podstawowych ściegów użytkowych.
Ilość programów, jakie może zapamiętać maszyna, zależy od konkretnego modelu. Bardzo zaawansowane maszyny komputerowe mają po kilka banków pamięci, a w każdym z nich można zapisać po kilkadziesiąt, a nawet ponad setkę ściegów.
Niektóre maszyny mają również funkcję, która pozwoli nam wybrać, czy dana sekwencja ściegów zostanie wyszyta tylko raz, czy maszyna będzie ją wyszywać do momentu, w którym jej nie zatrzymamy.

PROJEKTOWANIE ŚCIEGÓW

PROJEKTOWANIE ŚCIEGÓW

Przy każdej z maszyn widnieje liczba oznaczająca ilość wbudowanych programów ściegowych. Są jedak maszyny, które dzięki funkcji projektowania ściegów mają nieograniczone możliwości ich tworzenia i wyszywania.
Przykładem może być tu funkcja My Custom Stitch, którą mają wybrane modele firmy Brother. Dzięki tej funkcji możemy zaprogramować w maszynie swój własny ścieg. Najpierw rysujemy wzór na dołączonej specjalnej karcie, następnie oznaczamy numerami kolejne wkłucia, wprowadzamy je w odpowiedniej kolejności do pamięci maszyny i ścieg gotowy!
Niektóre wyższe modele firmy Janome wyposażono w funkcję Stitch Composer, która spełnia podobne zadanie, jednak korzysta się z niej zupełnie inaczej. Najpierw instalujemy oprogramowanie w naszym komputerze i przy użyciu myszki tworzymy wymarzony wzór, który po zapisaniu możemy wysłać do naszej maszyny. Możemy również wykorzystać gotowy obrazek jako tło, co znacznie ułatwi tworzenie projektu, a także przeprojektować ściegi już stworzone i zapisane w maszynie.

Dzięki takiej opcji nie jesteśmy ograniczeni liczbą ściegów w maszynie i możemy stworzyć swój własny, niepowtarzalny wzór.

FUNKCJA LUSTRZANEGO ODBICIA

FUNKCJA LUSTRZANEGO ODBICIA

Efekt lustrzanego odbicia to funkcja, którą znajdziemy w bardziej zaawansowanych modelach komputerowych maszyn do szycia.
W zależności od modelu maszyny spotkamy się z możliwością „odbicia” ściegu w jednej płaszczyźnie np. w pionie oraz w obu płaszczyznach, czyli w pionie i poziomie.
Dzięki tej funkcji zyskujemy dodatkowe wzory ściegów (przez odwrócenie już istniejących), których możemy użyć do ozdabiania naszych projektów.
Przede wszystkim jednak, funkcja ta pozwala na dużo większą wygodę pracy z dużymi (ale nie tylko) połaciami materiału. Łatwiej bowiem odwrócić za pomocą tej funkcji pożądany ozdobny wzór, żeby wyszył się prawidłowo, niż zwijać materiał i utrudniać sobie tym samym pracę.

WBUDOWANE PORTY I GNIAZDA

WBUDOWANE PORTY I GNIAZDA

Coraz częściej możemy się spotkać w komputerowych maszynach do szycia z wyposażeniem modelu w gniazdo USB.
Do czego nam gniazdo w maszynie? Do przenoszenia samodzielnie zaprojektowanych ściegów. Mamy taką możliwość jeśli do maszyny dołączony został specjalny program do projektowania ściegów lub mamy taką opcję w menu naszej maszyny.

Liczba funkcji całkiem spora. Nic jednak w tym dziwnego - maszyny wieloczynnościowe potrafią być obecnie bogato wyposażone. Nie wszystkie funkcje będą przydatne dla każdego, ale wielce wskazane jest, żeby zdecydować, które z nich będą dla nas niezbędne, a które mogą być tylko miłym dodatkiem.

Paweł M. - SZYJ.PL

Potrzebujesz pomocy w wyborze i podjęciu ostatecznej decyzji?
Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!